Діяльність на ринку страхування включає діяльність із страхування та діяльність з надання супровідних послуг на ринку страхування (діяльність з надання посередницьких та допоміжних послуг).
Діяльність із страхування включає:
Діяльність з надання посередницьких послуг на ринку страхування включає:
Регулятор має право встановлювати вимоги до діяльності з надання окремих допоміжних послуг, зокрема до актуарної діяльності, діяльності щодо визначення розміру збитків, надання допомоги (асистуючих послуг), та вимоги до надавачів допоміжних послуг.
Виключним видом діяльності страховика є діяльність із страхування, включаючи діяльність з надання гарантій, та діяльність з надання супровідних послуг на ринку страхування.
Страховик також може здійснювати господарську діяльність для забезпечення власних потреб з урахуванням обмежень, встановлених Законом.
(ст. 3).
Запроваджується 23 класи страхування: 18 класів ризикового страхування та 5 класів страхування життя.
Класи страхування замінюють добровільні та обов’язкові види страхування. Порядок здійснення страхування за класами страхування визначається страховиком з урахування законодавства.
В окремих випадках законом може встановлюватись обов’язок мати договір страхування на певних умовах (аналог обов’язкового страхування).
Регулятор визначає перелік ризиків у межах класів страхування, характеристики та класифікаційні ознаки класів страхування, ризиків у межах класів страхування. Особливості здійснення діяльності із страхування та укладання договорів за класами страхування визначаються спеціальними законами з регулювання ринку страхування та нормативно-правовими актами Регулятора.
Особливий строк та порядок застосування – ліцензії страховиків, які діють станом на 01 січня 2024 року, продовжують діяти до їх переоформлення у ліцензії на здійснення діяльності із страхування. Переоформлення ліцензій здійснюється шляхом внесення НБУ до 01 липня 2024 року запису до Реєстру щодо класу (класів) страхування страховика.
До дня внесення запису до Реєстру страховики здійснюють діяльність із страхування відповідно до ліцензій, які діють станом на 01 січня 2024 року. З дня внесення запису до Реєстру ліцензії, які діяли станом на 01 січня 2024 року, анулюються, а страховики здійснюють діяльність страховика на підставі ліцензії на здійснення діяльності із страхування відповідно до класу (класів) страхування, інформація щодо яких міститься у Реєстрі.
Ліцензії страховиків, які діяли станом на 01 січня 2024 року, переоформлюються на класи страхування, які включаються до ліцензії на здійснення діяльності із страхування, що надає право укладати договори страхування та/або співстрахування, передавати ризики у перестрахування та приймати ризики у перестрахування за класами страхування, зазначеними у ліцензії, з урахуванням співвідношення в таблиці, що міститься в п. 18 Прикінцевих та перехідних положень.
(ст. 4).
Страховик, який отримав ліцензію на страхування виключно за класами страхування 1(страхування від нещасного випадку) та/або 2 (страхування на випадок хвороби), може отримати ліцензію на здійснення діяльності з прямого страхування та/або вхідного перестрахування за класами страхування життя і навпаки.
(ст. 11).
Не дозволяється використовувати для найменування страховика назву, яка повторює існуючу назву іншого страховика чи є подібною такою мірою, що може призвести до помилки у сприйнятті, або вводить в оману щодо діяльності, яку здійснює страховик. Регулятор має право відмовити у розгляді питання про видачу ліцензії або у зміні найменування страховика, який має ліцензію, у разі недотримання передбачених вимог до найменування страховика.
Застосовується до страховиків, створених після 01 січня 2024 року.
(ст. 9).
Ліцензія може бути видана на здійснення діяльності з:
Ліцензія на здійснення діяльності з прямого страхування за обраними класами страхування (ризиками в межах відповідного класу) надає право здійснювати вхідне перестрахування за такими класами страхування (ризиками в межах відповідного класу), за умови що протягом календарного року сума валових премій за договорами вхідного перестрахування не перевищує 10 відсотків загальної суми валових страхових премій, але в будь-якому разі становить не більше 7 мільйонів гривень. (ст.11).
Розмежовується порядок видачі ліцензії та отримання права здійснювати страхування за новими класами.
Ліцензія видається тільки новоствореному страховику. Строк на розгляд та прийняття рішення 3 місяці, з можливістю продовження. Значно розширено перелік документів для отримання ліцензії.
Відмова у видачі ліцензії можлива не лише з «технічних» питань (формальна невідповідність вимогам), а і через оціночні судження[1].
Набуття або добровільна відмова від права здійснювати страхування за класами страхування здійснюється в рамках розширення або звуження ліцензії, відповідно. Строк на розгляд та прийняття рішення 1 місяць.
Закон не встановлює підстав для відмови у наданні погодження на розширення (звуження) обсягу ліцензії. Порядок розгляду заяви про розширення (звуження) обсягу ліцензії встановлюється Регулятором.
У визначених законом випадках Регулятор має право прийняти рішення про звуження обсягу ліцензії без подання відповідної заяви страховиком.
[1] стратегія та/або план діяльності заявника не обґрунтовані та/або не реалістичні (зокрема, складені на підставі нереалістичних даних і включають припущення та прогнози, які неможливо підтвердити розрахунками), заявник не буде спроможний забезпечити мінімальний регулятивний капітал протягом строку, зазначеного у плані діяльності заявника
Право на здійснення діяльності з надання супровідних послуг надається відповідним особам виключно після їх авторизації у випадках, встановлених законом.
Вимоги до осіб, які надають супровідні послуги, порядок їх авторизації, особливості здійснення ними відповідної діяльності та порядок здійснення нагляду за ними встановлюються законом та/або нормативно-правовими актами Регулятора.
Страховик може здійснювати діяльність з надання посередницьких, послуг без додаткової авторизації, якщо така діяльність пов’язана зі страхуванням за класами страхування, на які такий страховик має ліцензію.
(ст. 16).
Встановлено нову вимогу щодо підтвердження джерел походження грошових коштів, якими формується статутний капітал. Вимоги до джерел походження грошових коштів, за рахунок яких формується та збільшується статутний капітал, та порядок їх перевірки встановлюються нормативно-правовими актами Регулятора.
Регулятор у встановленому ним порядку погоджує зміну розміру статутного капіталу страховика. Державна реєстрація зміни до статуту страховика може бути проведена лише після отримання згоди Регулятора на таку зміну.
(ст. 17).
Страховик зобов’язаний щорічно подавати Регулятору відомості про свою структуру власності, а також повідомляти Регулятора про всі зміни у своїй структурі власності у порядку, обсязі та строки, встановлені Регулятором. Страховик зобов’язаний оприлюднювати відомості про свою структуру власності та всі зміни до неї в обсязі та порядку, встановлені нормативно-правовими актами Регулятора. Відомості про структуру власності страховика оприлюднюються на сторінках офіційного інтернет-представництва Регулятора.
Страховик зобов’язаний призначити працівника, відповідального за контроль за виконанням вимог, щодо структури власності та набуття (зменшення) істотної участі у страховику. Правовий статус, повноваження, підзвітність та підпорядкування такого працівника, а також вимоги до нього визначаються нормативно-правовими актами Регулятора.
Регулятор здійснює контроль за дотриманням вимог до структури власності.
Закон забороняє набуття або збільшення істотної участі без погодження, крім випадків встановлених Регулятором.
Регулятор наділяється повноваженням щодо:
Законом також встановлюється порядок погодження набуття/збільшення істотної участі у страховику.
Строк на прийняття рішення за результатами розгляду документів 2 місяці.
Регулятор вправі заборонити набуття істотної участі не лише з «технічних» питань (формальна невідповідність вимогам), а і через оціночні судження[1].
При погодженні набуття істотної участі застосовується принцип «мовчазної згоди». Особа може реалізувати свій намір щодо набуття або збільшення істотної участі у страховику протягом 6 місяців з дня отримання погодження Регулятора. Строк може бути продовжено.
Закон встановлює наслідки порушення порядку набуття або збільшення істотної участі у страховику, а саме:
[1] набуття або збільшення особою істотної участі у страховику, за оцінкою Регулятора, може негативно вплинути на забезпечення належного управління страховиком; набуття або збільшення особою істотної участі у страховику, за оцінкою Регулятора, загрожуватиме інтересам страхувальників, застрахованих осіб, вигодонабувачів або перестрахувальників та інших кредиторів страховика та/або суперечитиме антимонопольному законодавству України, та/або може призвести до погіршення фінансового стану страховика
Обов’язковою умовою діяльності страховика є планування своєї діяльності на три роки. Страховик зобов’язаний щорічно оновлювати план своєї діяльності та дотримуватись його. Вимоги до плану діяльності, порядку його подання та внесення змін до нього (оновлення) встановлюються Регулятором.
Особливий строк – до 01 липня 2024 року страховики зобов’язані подати до НБУ плани діяльності на наступні три роки, складені відповідно до вимог, встановлених цим Законом та нормативно-правовими актами Національного банку України, або протягом шести місяців з дня набрання чинності нормативно-правовими актами Регулятора, якими встановлені такі вимоги, – у разі прийняття таких нормативно-правових актів Регулятора після 01 січня 2024 року.
(ст. 21).
Закон визначає додаткові питання, що віднесені до виключної компетенції загальних зборів страховика, в тому числі:
Встановлено повноваження Регулятора вимагати скликання позачергового засідання загальних зборів.
Рішення загальних зборів не має юридичної сили у разі його прийняття з використанням права голосу належних або контрольованих акцій акціонерів (часток учасників), яким Регулятор у порядку та випадках, визначених цим Законом, заборонив користуватися правом голосу належних або контрольованих акцій (часток).
(ст. 24).
Кількісний склад ради страховика визначається статутом страховика, але не може становити менше трьох осіб, а значимого страховика – менше п’яти осіб.
Члени ради страховика не можуть входити до складу виконавчого органу цього страховика, а також обіймати інші посади в цьому страховику на умовах трудового договору (контракту) або надавати інші послуги страховику на підставі цивільно-правового договору, крім виконання обов’язків члена ради цього страховика. Головою ради страховика не може бути обрано особу, яка протягом попереднього року очолювала виконавчий орган страховика.
Рада значимого страховика не менш як на одну третину має складатися з незалежних директорів, при цьому кількість незалежних директорів не може становити менше трьох осіб. (Особливий строк запровадження незалежних директорів – з 1 січня 2026 року)
Не може вважатися незалежним директором особа, якщо вона:
Регулятор має право визначати додаткові вимоги до незалежних директорів страховиків.
Закон визначає 42 додаткові питання, що віднесені до виключної компетенції ради страховика, в тому числі:
Рада значимого страховика зобов’язана утворити постійно діючі комітети у складі не менше трьох осіб, що входять до складу ради страховика:
Головою комітету з питань аудиту (аудиторського комітету), комітету з управління ризиками, комітету з питань винагород та призначень значимого страховика призначається незалежний директор.
Голова ради страховика не може бути головою комітету з питань аудиту (аудиторського комітету), комітету з управління ризиками.
Одна й та сама особа не може бути одночасно головою комітету з питань аудиту (аудиторського комітету) та комітету з управління ризиками.
(ст. 25).
Кількісний склад виконавчого органу страховика визначається статутом страховика, але не може становити менше трьох осіб.
Заступники голови правління (генерального директора) страховика входять до складу правління (дирекції) страховика за посадою.
Голова правління (генеральний директор) не може очолювати структурні підрозділи страховика.
До компетенції виконавчого органу страховика належить вирішення всіх питань, пов’язаних з управлінням поточною діяльністю страховика, крім питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів та ради страховика.
Виконавчий орган страховика утворює такі постійно діючі комітети:
Виконавчий орган страховика має право утворювати інші комітети.
Комітет виконавчого органу очолює член виконавчого органу страховика.
Страховий комітет виконавчого органу страховика не може очолювати головний ризик-менеджер, головний комплаєнс-менеджер, відповідальний актуарій та головний внутрішній аудитор.
Виконавчий орган страховика зобов’язаний інформувати раду страховика про виявлені у діяльності страховика порушення законодавства, внутрішніх положень страховика та про рівень ризиків, що виникають у ході діяльності страховика, несвоєчасне або неналежне виконання страховиком зобов’язань за договорами страхування (перестрахування).
(ст. 26).
Керівниками страховика є:
Керівники страховика зобов’язані відповідати кваліфікаційним вимогам – до ділової репутації та професійної придатності, а стосовно незалежного директора страховика – також вимоги до незалежності.
Головою правління (генеральним директором) страховика може бути призначена/обрана особа, яка має досвід роботи у фінансовому секторі не менше п’яти років у сукупності, у тому числі на керівних посадах – не менше трьох років.
Членами виконавчого органу страховика, крім голови правління (генерального директора), можуть бути призначені/обрані особи, які мають досвід роботи у фінансовому секторі не менше трьох років.
Не менше половини складу ради страховика, включаючи голову ради страховика, має бути сформовано з осіб, які мають досвід роботи у фінансовому секторі не менше трьох років.
Головним бухгалтером страховика може бути призначена особа, яка має досвід роботи за фахом у страховому та/або фінансовому секторі у сукупності не менше п’яти років.
Кваліфікаційні вимоги до керівників страховика встановлюються Регулятором.
Регулятор у встановленому ним порядку погоджує на посади керівників (кандидатів на посади керівників) страховика. Голова правління (генеральний директор), головний бухгалтер страховика, особи, які входять до складу ради страховика, вступають на посаду після їх погодження Регулятором. Документи щодо погодження інших керівників, подаються Регулятору протягом 1 місяця з дати призначення такого керівника.
Регулятор має право вимагати припинення повноважень будь-кого з керівників страховика, якщо він не відповідає кваліфікаційним вимогам та/або якщо керівник страховика не забезпечує належного виконання своїх посадових обов’язків, що призвело до порушення вимог законодавства.
Особам, які входять до складу виконавчого органу страховика, та головному бухгалтеру страховика забороняється займати посади в інших юридичних особах (крім материнських та дочірніх компаній страховика, компаній – учасників страхової групи, до якої входить страховик, об’єднань страховиків, професійних об’єднань на ринку страхування).
(ст. 27).
Система внутрішнього контролю страховика має забезпечувати виконання ключових функцій управління з урахуванням розміру страховика, складності, обсягів, видів, характеру здійснюваних страховиком операцій, організаційної структури та профілю ризику страховика, особливостей діяльності страховика як значимого (за наявності такого статусу) та/або діяльності фінансової групи, до складу якої входить страховик.
Система внутрішнього контролю страховика забезпечується на рівні:
Наглядова рада (рада страховика) створює постійно діючі підрозділи з управління ризиками, контролю за дотриманням норм (комплаєнс) та внутрішнього аудиту. Страховик, який не є значимим, має право не утворювати окремі підрозділи з управління ризиками, контролю за дотриманням норм (комплаєнс) та внутрішнього аудиту, також має право покласти на одну особу виконання обов’язків головного ризик-менеджера, головного комплаєнс-менеджера та відповідального актуарія.
Головний ризик-менеджер, головний комплаєнс-менеджер, головний внутрішній аудитор, відповідальний актуарій зобов’язані відповідати кваліфікаційним та іншим вимогам, установленим нормативно-правовими актами Регулятора та вступають на посаду після погодження їх кандидатур Регулятором.
Страховик створює підрозділ з контролю за дотриманням норм (комплаєнс)(призначає головного комплаєнс-менеджера), на який покладається виконання функції з організації забезпечення відповідності діяльності страховика вимогам законодавства України, внутрішнім документам страховика, стандартам об’єднань страховиків та професійних об’єднань, дія яких поширюється на страховика, та інших функцій, визначених Регулятором.
Підрозділ з контролю за дотриманням норм (комплаєнс)( головний комплаєнс-менеджер) здійснює оцінювання можливого впливу будь-яких змін, що вносяться до законодавства, на діяльність страховика, а також визначає і оцінює ризик недотримання норм.
Страховик має право визначити головного комплаєнс-менеджера працівником, відповідальним за проведення фінансового моніторингу та за виконання вимог до структури власності та істотної участі страховика.
Підрозділ з контролю за дотриманням норм (комплаєнс) діє на підставі положення, що затверджується радою страховика, і підпорядковується головному комплаєнс-менеджеру. Головний комплаєнс-менеджер підпорядковується раді страховика та звітує перед нею.
(ст. 30).
Виконання страховиком актуарної функції забезпечує контроль за актуарною діяльністю у сфері страхування, яка здійснюється відповідно до вимог, встановлених Законом, нормативно-правовими актами Регулятора і нормами прийнятих міжнародних та професійних стандартів.
Виконання актуарної функції, в тому числі передбачає:
Особою, відповідальною за здійснення актуарної функції у страховику, є відповідальний актуарій. Відповідальний актуарій підпорядковується раді страховика та звітує перед нею.
Особливий строк запровадження – особи, які можуть займатися актуарними розрахунками та до 01 січня 2024 року отримали свідоцтво, повинні до 01 січня 2026 року здійснити процедури щодо реєстрації, визначені нормативно-правовими актами Національного банку України, прийнятими для реалізації цього Закону.
Регулятор має право розробити та запровадити систему авторизації осіб, які мають право здійснювати актуарну діяльність у сфері страхування (перестрахування), а також вести реєстр (реєстри) осіб, які мають право здійснювати актуарну діяльність у сфері страхування (перестрахування), актуаріїв, які можуть виконувати обов’язки відповідального актуарія.
У разі якщо страховик не забезпечив призначення відповідального актуарія, Регулятор може самостійно призначити відповідального актуарія для такого страховика до призначення страховиком відповідального актуарія, але не більше ніж на шість місяців. Оплату послуг призначеного Регулятором відповідального актуарія здійснює страховик.
Відповідальний актуарій складає актуарний звіт, до якого включаються, зокрема, відомості про технічні резерви для оцінки платоспроможності та технічні резерви для цілей фінансової звітності, та подає його до Регулятора. Порядок подання, форма, строки та вимоги до актуарного звіту визначаються нормативно-правовими актами Регулятора.
Відповідальний актуарій у разі виявлення ним під час виконання актуарної функції фактів, що свідчать про невідповідність законодавству у сфері страхування, зобов’язаний протягом двох робочих днів з дня виявлення повідомити про це раду страховика та Регулятора.
(ст. 31).
Підрозділ внутрішнього аудиту очолює головний внутрішній аудитор, який підпорядковується раді страховика та звітує перед нею.
Головному внутрішньому аудитору страховика забороняється займати посади в інших страховиках, крім посад внутрішнього аудитора страховиків, які входять до однієї фінансової групи із страховиком.
Головний внутрішній аудитор має право вимагати позачергового скликання засідання ради страховика для розгляду питань, віднесених до його компетенції.
Виконання функції внутрішнього аудиту не може поєднуватися з виконанням інших ключових функцій страховика.
Організація та порядок роботи підрозділу внутрішнього аудиту встановлюються централізовано материнською компанією – страховиком для своїх дочірніх компаній – страховиків. У дочірніх компаніях – страховиках функції внутрішнього аудиту може виконувати підрозділ внутрішнього аудиту материнської компанії – страховика.
Підрозділ внутрішнього аудиту при виконанні функції внутрішнього аудиту:
Страховик зобов’язаний у випадках та в порядку, визначених нормативно-правовими актами Регулятора, подавати Регулятору звіт про діяльність підрозділу внутрішнього аудиту та інші документи за результатами внутрішнього аудиту.
(ст. 32).
Страховик може передавати на аутсорсинг:
Страховик не може передавати на аутсорсинг функцію внутрішнього аудиту, крім окремих завдань або процесів у межах такої функції.
Незначимий страховик, за умови отримання погодження Регулятора у встановленому його нормативно-правовими актами порядку, може передавати на аутсорсинг функції з управління ризиками та/або контролю за дотриманням норм (комплаєнс).
Страховик залишається відповідальним за виконання вимог законів України та нормативно-правових актів Регулятора при передачі на аутсорсинг будь-яких функцій, окремих завдань або процесів у межах таких функцій.
У разі якщо страховик передає на аутсорсинг виконання своїх функцій (крім аутсорсингу виконання окремих завдань та процесів у межах таких функцій), він призначає (покладає обов’язки) із числа своїх працівників особу (осіб), відповідальну за аутсорсинг, яка повинна відповідати вимогам, встановленим нормативно-правовими актами Регулятора.
Регулятор має право здійснювати оцінку роботи осіб, які за договором аутсорсингу надають послуги з виконання ключових функцій (виконання окремих завдань або процесів у межах таких функцій). За результатами такої оцінки Регулятор відповідно до законодавства може вживати таких заходів:
Регулятор має право встановлювати обмеження та окремі вимоги для всіх або окремих категорій страховиків щодо передачі на аутсорсинг виконання ключових функцій, окремих завдань та процесів у межах таких функцій.
(ст. 33).
Страховик зобов’язаний надавати Регулятору інформацію, в тому числі про:
(ст. 35).
Страховик зобов’язаний виявляти пов’язаних осіб до встановлення договірних відносин та/або проведення з такою особою операції, яка може змінити обсяг операцій страховика з пов’язаними особами та/або може бути здійснена не на поточних ринкових умовах.
Страховик зобов’язаний подавати до Регулятора інформацію про пов’язаних із страховиком осіб у порядку, встановленому нормативно-правовими актами Регулятора.
Правочини, що вчиняються страховиком із пов’язаними з ним особами, не можуть передбачати інші умови, ніж поточні ринкові умови.
Поточними ринковими умовами не вважаються, зокрема:
Страховику забороняється придбання цінних паперів, емісія яких здійснена чи які видані пов’язаною із страховиком особою, придбання активів пов’язаної із страховиком особи, крім набуття права вимоги до перестраховиків, придбання продукції, що виробляється пов’язаною із страховиком особою, а також активів такої пов’язаної особи при здійсненні страховиком господарської діяльності для забезпечення власних потреб, а також за винятком інших випадків, передбачених цим Законом та нормативно-правовими актами Регулятора.
Регулятор має право встановлювати обмеження на вчинення страховиками правочинів та/або проведення операцій із пов’язаними особами.
(ст.36).
Страховик зобов’язаний на постійній основі мати регулятивний капітал, достатній для підтримання платоспроможності.
Регулятивний капітал страховика складається з капіталу першого рівня, капіталу другого рівня та капіталу третього рівня.
Порядок розрахунку регулятивного капіталу, складові регулятивного капіталу та методика оцінки активів і зобов’язань для цілей розрахунку регулятивного капіталу визначаються нормативно-правовими актами Регулятора.
До складу регулятивного капіталу страховика можуть включатися елементи власного капіталу, а також субординований борг за умови його відповідності вимогам, встановленим нормативно-правовими актами Регулятора. Субординований борг може бути врахований у складі регулятивного капіталу страховика тільки після отримання дозволу Регулятора. Порядок та умови отримання дозволу на врахування субординованого боргу у складі регулятивного капіталу визначаються нормативно-правовими актами Регулятора.
Страховик та кожний власник істотної участі у страховику зобов’язані підтримувати платоспроможність страховика. Платоспроможність страховика забезпечується шляхом дотримання вимог до капіталу платоспроможності та мінімального капіталу.
Страховик зобов’язаний на постійній основі забезпечувати дотримання вимог до капіталу платоспроможності та до мінімального капіталу.
Вимоги до капіталу платоспроможності та до мінімального капіталу, а також складові та пропорції складових регулятивного капіталу, що є прийнятними для виконання вимог до капіталу платоспроможності та до мінімального капіталу, встановлюються Регулятором.
Розмір прийнятного регулятивного капіталу для виконання вимог до капіталу платоспроможності та до мінімального капіталу повинен перевищувати розмір капіталу платоспроможності та розмір мінімального капіталу відповідно.
Страховик, який отримав ліцензію на здійснення діяльності із страхування життя та діяльності із страхування іншого, ніж страхування життя (страхування здоров’я), має здійснювати оцінку платоспроможності в частині дотримання вимог до мінімального капіталу окремо для діяльності із страхування життя та окремо для діяльності із страхування іншого, ніж страхування життя.
Розрахунок капіталу платоспроможності та мінімального капіталу здійснюється за одним із таких підходів:
Страховик зобов’язаний здійснювати оцінку платоспроможності в частині дотримання вимог до капіталу платоспроможності та мінімального капіталу, розрахованих за базовим підходом (далі – оцінка платоспроможності за базовим підходом), у разі виконання щонайменше однієї з таких умов (критерії):
Заявник, що отримує ліцензію, страховик, що змінює обсяг ліцензії, зобов’язаний здійснювати оцінку платоспроможності за базовим підходом, якщо відповідно до його плану діяльності хоча б один із передбачених критеріїв буде виконуватися для нього протягом щонайменше одного з наступних трьох років.
Абсолютні значення критеріїв, переглядаються Регулятором у встановленому його нормативно-правовими актами порядку кожні п’ять років та збільшуються пропорційно до зміни індексу споживчих цін за відповідний період. Розраховані абсолютні значення показників округлюються до числа, кратного 1 мільйону гривень.
Страховик має право змінити підхід до оцінки платоспроможності із базового підходу на спрощений підхід (дотримання вимог до капіталу платоспроможності та мінімального капіталу, розрахованих за спрощеним підходом) виключно за умови отримання дозволу Регулятора, якщо жоден із критеріїв не виконувався протягом останніх трьох календарних років та не буде виконуватися протягом наступних трьох років відповідно до його плану діяльності.
Страховик, що не відповідає критеріям за власною ініціативою має право звернутися до Регулятора за дозволом на здійснення розрахунку капіталу платоспроможності та мінімального капіталу за базовим підходом.
Порядок та умови отримання дозволу Регулятора на зміну підходу до розрахунку капіталу платоспроможності та мінімального капіталу встановлюються нормативно-правовими актами Регулятора.
Страховик, що не відповідає критеріям та не отримав дозвіл Регулятора на здійснення розрахунку капіталу платоспроможності та мінімального капіталу за базовим підходом, зобов’язаний здійснювати такий розрахунок за спрощеним підходом.
[1] Дана умова не включає діяльність із страхування за класом страхування 13 за умови, що ліцензія на здійснення діяльності із страхування страховика містить обмеження та/або особливості до цього класу, визначені нормативно-правовими актами Регулятора, які можуть давати підстави для застосування спрощеного підходу для розрахунку капіталу платоспроможності та мінімального капіталу.
[2] Страхування відповідальності, яка виникає внаслідок використання наземного транспортного засобу, повітряного судна,водного судна страхування іншої відповідальності, страхування кредитів, страхування поруки (гарантії).
Розрахунок розміру капіталу платоспроможності здійснюється страховиком у порядку, встановленому нормативно-правовими актами Регулятора.
Розмір капіталу платоспроможності повинен забезпечити покриття неочікуваних збитків від ризиків, які приймає на себе страховик у процесі діяльності, протягом наступних 12 місяців з рівнем довіри, визначеним Регулятором, але який не перевищує 99,5%.
При розрахунку розміру капіталу платоспроможності враховуються щонайменше такі ризики:
Розрахунок розміру ризиків повинен базуватися на актуальних даних та обґрунтованих припущеннях про показники діяльності страховика.
За загальним правилом, страховик розраховує капітал платоспроможності один раз на квартал. Результат розрахунку (чергового та позачергового) застосовується з дня, наступного за днем розрахунку, до дня наступного розрахунку включно.
Страховик зобов’язаний у встановленому Регулятором порядку, відслідковувати відхилення показників його діяльності від припущень, на яких базується розрахунок розміру ризиків при розрахунку капіталу платоспроможності.
Якщо показники діяльності страховика істотно відхиляються від припущень, на яких базується розрахунок капіталу платоспроможності, страховик повинен невідкладно, але не пізніше 30 календарних днів з дня виявлення такого відхилення, здійснити позачерговий розрахунок капіталу платоспроможності та повідомити про це Регулятора протягом п’яти робочих днів з дня розрахунку.
Регулятор має право вимагати від страховика здійснення перерахунку розміру капіталу платоспроможності, якщо, за інформацією Регулятора показники діяльності страховика суттєво відхиляються від припущень, на яких базується розрахунок розміру капіталу платоспроможності.
(ст. 39).
Розмір мінімального капіталу розраховується в порядку, визначеному Регулятором, як лінійна комбінація набору величин (обсяг технічних резервів, страхових (перестрахових) премій, капіталу під ризиком, відстроченого податку та адміністративних витрат) з використанням встановлених коефіцієнтів. Зазначені складові беруться до розрахунку за вирахуванням вихідного перестрахування.
Розмір мінімального капіталу повинен забезпечити покриття неочікуваних збитків від ризиків, які приймає на себе страховик у процесі діяльності із страхування, протягом наступних 12 місяців з рівнем довіри, визначеним Регулятором, але який не перевищує 85%.
Максимальний розмір мінімального капіталу
Якщо розрахований розмір мінімального капіталу:
Мінімальний розмір мінімального капіталу
розмір мінімального капіталу страховика не може становити менше ніж мінімальне абсолютне значення:
32 мільйони гривень – для страховика, який отримав ліцензію на здійснення діяльності з прямого страхування за одним чи декількома з класів страхування іншого, ніж страхування життя, крім класів страхування, визначених у пункті б);
48 мільйонів гривень – для страховика, який отримав ліцензію на здійснення діяльності з прямого страхування за одним чи декількома з класів страхування[5] 10, 11, 12, 13[6], 14, 15;
48 мільйонів гривень – для страховика, який отримав ліцензію на здійснення діяльності з прямого страхування за одним чи декількома з класів страхування життя;
48 мільйонів гривень – для страховика, ліцензія якого включає право здійснення діяльності з вхідного перестрахування без дотримання обмежень.
Абсолютні значення переглядаються Регулятором кожні п’ять років та збільшуються пропорційно до зміни індексу споживчих цін за відповідний період. Розраховані абсолютні значення округлюються до числа, кратного 1 мільйону гривень. Період, протягом якого діяльність страховиків має бути приведена у відповідність із переглянутими значеннями не може становити менше шести місяців.
Страховик розраховує розмір мінімального капіталу не менше одного разу на квартал, використовуючи актуальні дані станом на звітну дату, та застосовує результат розрахунку з дня, наступного за днем розрахунку, до дня наступного розрахунку включно.
(ст. 40).
[1] андеррайтинговий ризик – ризик виникнення збитків чи додаткових втрат або недоотримання запланованих доходів, або виникнення несприятливої зміни вартості страхових зобов’язань внаслідок неадекватних припущень, здійснених під час ціноутворення та резервування.
[2] ринковий ризик – ризик виникнення збитків чи додаткових втрат або недоотримання запланованих доходів, або виникнення несприятливих змін у фінансовому стані, прямо чи опосередковано зумовлений зміною вартості активів та зобов’язань.
[3] кредитний ризик – ризик виникнення збитків чи додаткових втрат або недоотримання запланованих доходів, або виникнення несприятливих змін у фінансовому стані внаслідок невиконання боржником/контрагентом взятих на себе зобов’язань відповідно до умов договору.
[4] операційний ризик – ризик виникнення збитків чи додаткових втрат або недоотримання запланованих доходів внаслідок допущення недоліків або помилок в організації внутрішніх процесів, навмисних або ненавмисних дій працівників чи інших осіб, збоїв у роботі інформаційних систем або внаслідок впливу зовнішніх факторів.
[5] Страхування відповідальності, яка виникає внаслідок використання наземного транспортного засобу, повітряного судна,водного судна страхування іншої відповідальності, страхування кредитів, страхування поруки (гарантії).
[6] Дана умова не включає діяльність із прямого страхування за класом страхування 13, за умови що ліцензія страховика на здійснення діяльності із страхування містить обмеження та/або особливості для цього класу, визначені нормативно-правовими актами Регулятора, які можуть давати підстави для застосування спрощеного підходу для розрахунку капіталу платоспроможності та мінімального капіталу
Розмір капіталу платоспроможності розраховується страховиком у порядку, встановленому Регулятором, на основі обсягів страхових (перестрахових) премій, страхових (перестрахових) виплат, технічних резервів та капіталу під ризиком з використанням встановлених коефіцієнтів.
Страховик розраховує капітал платоспроможності та мінімальний капітал один раз на квартал або здійснює позачерговий розрахунок та застосовує результат розрахунку з дня, наступного за днем розрахунку, до дня наступного розрахунку включно.
Регулятор має право вимагати від страховика здійснення перерахунку розміру капіталу платоспроможності та розміру мінімального капіталу, якщо за інформацією Регулятора показники діяльності страховика істотно відхиляються від показників, на яких базуються розрахунки розміру капіталу платоспроможності та мінімального капіталу. Ознаки та критерії істотного відхилення показників діяльності страховика встановлюються Регулятором.
Для цілей оцінки платоспроможності страховика мінімальний капітал страховика визначається за більшою з таких величин:
Абсолютні значення переглядаються Регулятором кожні п’ять років та збільшуються пропорційно до зміни індексу споживчих цін за відповідний період. Розраховані абсолютні значення округлюються до числа, кратного 1 мільйону гривень. Період, протягом якого діяльність страховиків має бути приведена у відповідність із переглянутими значеннями не може становити менше шести місяців.
(ст. 41).
[1] Страхування відповідальності, яка виникає внаслідок використання наземного транспортного засобу, повітряного судна,водного судна страхування іншої відповідальності, страхування кредитів, страхування поруки (гарантії).
[2] Дана умова не включає діяльність із прямого страхування за класом страхування 13, за умови що ліцензія страховика на здійснення діяльності із страхування містить обмеження та/або особливості для цього класу, визначені нормативно-правовими актами Регулятора, які можуть давати підстави для застосування спрощеного підходу для розрахунку капіталу платоспроможності та мінімального капіталу
Регулятор за результатами здійснення нагляду за страховиком має право встановити додаткові вимоги до капіталу платоспроможності понад розрахований розмір капіталу платоспроможності страховика.
Додаткові вимоги до капіталу платоспроможності можуть бути встановлені, якщо за висновками Регулятора, в тому числі із застосовуванням професійного судження:
Порядок встановлення та скасування додаткових вимог до капіталу платоспроможності понад розмір капіталу платоспроможності страховика, та порядок розрахунку таких додаткових вимог до капіталу платоспроможності встановлюються Регулятором.
(ст. 42).
Види технічних резервів, порядок та вимоги до їх розрахунку, вимоги до припущень, на яких базується розрахунок технічних резервів, методи оцінювання припущень встановлюються Регулятором.
Технічні резерви для оцінки платоспроможності відображають суму грошових коштів, яку страховик мав би сплатити для передачі всіх зобов’язань за договорами страхування (перестрахування) іншому (умовно приймаючому) страховику.
Розмір технічних резервів розраховується як сума двох таких величин:
Розрахунок розміру технічних резервів може здійснюватися за іншим (спрощеним) методом, у випадках та порядку, встановлених Регулятором.
Страховик зобов’язаний проводити оцінювання розміру сформованих технічних резервів та застосованих методів, а також припущень для їх розрахунку, у тому числі з використанням статистичних даних, у порядку, встановленому Регулятором.
Якщо за результатами проведеного страховиком оцінювання розміру технічних резервів або за результатами здійснення нагляду Регулятором встановлено, що застосування страховиком певних методів розрахунку та/або припущень призводить до недостатності розміру сформованих відповідних технічних резервів, страховик зобов’язаний здійснити відповідне коригування актуарних, статистичних та інших методів і припущень.
Перелік активів для покриття технічних резервів страховика ведеться у вигляді окремого реєстру активів, порядок ведення якого встановлюється Регулятором.
Збільшення статутного капіталу за спрощеною процедурою здійснюється, виключно за умови попереднього погодження Регулятора. Спрощена процедура передбачає скорочення строків скликання загальних зборів вчинення інших підготовчих дій страховиком. Спрощує порядок та форму повідомлень про скликання загальних зборів та етапів розміщення акцій. Спрощення порядку погодження набуття або збільшення істотної участі у страховику, зменшення строків розгляду відповідних пакетів документів. Спрощує порядок здійснення реєстраційних дій інших органів державної влади та строків розгляду пакетів документів. Також, в рамках спрощеної процедури збільшення статутного капіталу не застосовується частина норм Закону України «Про акціонерні товариства» що передбачають захист прав акціонерів.
Слід відмітити, що регламентація спрощеної процедури збільшення статутного капіталу може бути змінена до вступу в дію нової редакції Закону України «Про страхування» у зв’язку з оновленням законодавства про акціонерні товариства.
(ст. 46).
Регулятор встановлює для страховиків, страхових груп:
Регулятор має право:
Кожний власник істотної участі у страховику, який є юридичною особою, зобов’язаний подати до Регулятора річний звіт про свою діяльність, який повинен містити такі відомості:
(ст. 47).
Страховик щороку складає та подає раді страховика звіт про платоспроможність та фінансовий стан страховика разом із звітом суб’єкта аудиторської діяльності за результатами надання аудиторських послуг.
Відповідальна особа страхової групи зобов’язана щороку складати та подавати раді страховика або раді відповідальної особи страхової групи звіт про платоспроможність та фінансовий стан страхової групи разом із звітом суб’єкта аудиторської діяльності за результатами надання аудиторських послуг.
Звіт про платоспроможність та фінансовий стан страховика разом із звітом суб’єкта аудиторської діяльності затверджується радою страховика.
Звіт про платоспроможність та фінансовий стан страхової групи разом із звітом суб’єкта аудиторської діяльності затверджується радою страховика, який є контролером інших учасників страхової груп або радою відповідальної особи страхової групи, якщо у страховій групі відсутній страховик, який є контролером інших учасників страхової групи.
Учасники страхової групи зобов’язані подавати відповідальній особі страхової групи звіти та інформацію, необхідні для складання звіту про платоспроможність та фінансовий стан страхової групи, у порядку, визначеному нормативно-правовими актами Регулятора.
(ст. 48).
Відповідальна особа страхової групи зобов’язана подавати звіт про платоспроможність та фінансовий стан страхової групи Регулятору, після його затвердження, разом із звітом суб’єкта аудиторської діяльності.
Відповідальна особа страхової групи повідомляє Регулятора про суб’єктів аудиторської діяльності, які надаватимуть послуги з обов’язкового аудиту консолідованої фінансової звітності страхової групи відповідно до вимог закону, за формою, встановленою Регулятором.
Страховик зобов’язаний подавати до Регулятора щорічну фінансову звітність (консолідовану фінансову звітність) разом з аудиторським звітом. Звіт про платоспроможність та фінансовий стан страховика подається до Регулятора після його затвердження, разом із звітом суб’єкта аудиторської діяльності.
Порядок призначення та відсторонення суб’єкта аудиторської діяльності від надання аудиторських послуг, зазначених у цьому пункті, порядок повідомлення Регулятора про суб’єкта аудиторської діяльності, який надаватиме відповідні послуги, а також порядок подання страховиком, страховою групою звіту суб’єкта аудиторської діяльності за результатами надання відповідних аудиторських послуг встановлюються Регулятором.
Безперервна тривалість виконання суб’єктом аудиторської діяльності завдання з обов’язкового аудиту фінансової звітності страховика не може перевищувати 10 років. Максимальна тривалість виконання завдання з обов’язкового аудиту фінансової звітності страховика може бути продовжена відповідно до Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність».
Суб’єкт аудиторської діяльності зобов’язаний інформувати Регулятора про встановлення під час надання аудиторських послуг:
Суб’єкт аудиторської діяльності не несе відповідальності за розкриття Регулятору визначеної вище інформації.
(ст. 49).
Страховики мають право здійснювати реорганізацію шляхом поділу, злиття або приєднання в порядку, визначеному законом, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Здійснення реорганізації страховика шляхом виділу забороняється.
Процедура реорганізації страховика може бути розпочата виключно за умови одержання попереднього висновку Регулятора про погодження плану реорганізації в порядку та відповідно до вимог, визначених законодавством.
Страховики, що реорганізуються, укладають договір про реорганізацію страховика у письмовій формі, крім випадків, передбачених законом. У разі недотримання вимоги щодо письмової форми договору про реорганізацію страховика такий договір є нікчемним.
Страховики мають право здійснювати реорганізацію шляхом приєднання до іншого страховика за спрощеною процедурою, визначеною законодавством.
Реорганізацію шляхом приєднання до іншого страховика за спрощеною процедурою здійснюється, виключно за умови попереднього погодження Регулятора. Спрощена процедура передбачає скорочення строків скликання загальних зборів вчинення інших підготовчих дій страховиками. Спрощення порядку погодження набуття або збільшення істотної участі у страховику, зменшення строків розгляду відповідних пакетів документів. Спрощує порядок здійснення реєстраційних дій інших органів державної влади та строків розгляду пакетів документів.
Слід відмітити, що регламентація спрощеної процедури реорганізації шляхом приєднання до іншого страховик може бути змінена до вступу в дію нової редакції Закону України «Про страхування» у зв’язку з оновленням законодавства про акціонерні товариства.
Передача страхового портфеля[1] здійснюється на підставі договору та попереднього дозволу Регулятора.
За договором про передачу страхового портфеля страховик передає, а страховик-правонаступник приймає страховий портфель за одним або кількома класами (ризиками) страхування та/або за договорами перестрахування, на умовах та у строки, визначені договором.
Договір про передачу страхового портфеля укладається між страховиком, що передає страховий портфель, та страховиком-правонаступником у письмовій формі. Недотримання письмової форми такого договору має наслідком його нікчемність.
Страховиком-правонаступником за договором про передачу страхового портфеля може бути виключно страховик, ліцензія якого включає класи страхування (перестрахування), передбачені договором про передачу страхового портфеля.
У договорі про передачу страхового портфеля зазначаються:
Регулятор може встановлюватися додаткові вимоги до договору про передачу страхового портфеля.
Договір про передачу страхового портфеля вважається укладеним з дня його підписання сторонами та вступає в дію з дня отримання дозволу Регулятора на передачу страхового портфеля.
З дати укладення договору про передачу страхового портфеля страховику, що передає страховий портфель, забороняється укладення нових договорів страхування за класом страхування, зазначеним у договорі про передачу страхового портфеля (договорів перестрахування), та внесення змін до діючих договорів у межах страхового портфеля, що передається. Договори, укладені з порушенням зазначеної вимоги, є нікчемними. Відповідальність за повернення платежів за такими договорами (угодами) покладається на страховика, що передає страховий портфель.
Договір про передачу страхового портфеля не може бути розірваний або припинений з дня видачі Регулятором дозволу на передачу страхового портфеля.
З метою отримання дозволу на передачу страхового портфеля страховик, що передає страховий портфель, та страховик-правонаступник подають до Регулятора заяву про отримання дозволу на передачу страхового портфеля, форма та зміст якої визначаються Регулятором.
Регулятор протягом 10 робочих днів з дня одержання заяви встановлює наявність або відсутність підстав для залишення її без розгляду.
Після встановлення відсутності підстав для залишення заяви про отримання дозволу на передачу страхового портфеля без розгляду, Регулятор протягом 30 робочих днів з дня одержання заяви приймає рішення про видачу дозволу або про відмову у видачі дозволу на передачу страхового портфеля.
Підставою для прийняття рішення про відмову у видачі дозволу на передачу страхового портфеля є:
Страховики зобов’язані опублікувати на своїх веб-сайтах інформацію про видачу Регулятором дозволу на передачу страхового портфеля протягом трьох робочих днів з дня прийняття такого рішення.
Страховик-правонаступник повідомляє у письмовій формі кожного страхувальника за страховим портфелем, що передається, про отримання дозволу на передачу страхового портфеля протягом 30 днів з дня отримання такого дозволу. За наявності обґрунтованих підстав за погодженням з Регулятором цей строк може бути подовжений до 60 днів.
При цьому спосіб повідомлення страхувальника про отримання дозволу на передачу страхового портфеля повинен давати змогу встановити дату відправлення такого повідомлення страхувальнику.
Страхувальник має право достроково припинити дію договору страхування, який входить до складу страхового портфеля, що передається, протягом трьох місяців з дати отримання повідомлення.
Нормативно-правовими актами Регулятора можуть бути встановлені особливі умови дострокового припинення договорів страхування (у тому числі обмеження на дострокове припинення) у зв’язку з передачею страхового портфеля.
[1] передача страхового портфеля – перехід всіх прав та обов’язків за страховим портфелем від одного страховика до іншого страховика, який визнається правонаступником за таким страховим портфелем (страховик-правонаступник).
Тимчасова адміністрація запроваджується Регулятором у страховику, щодо якого прийнято рішення Регулятора про звернення до суду із заявою про відкриття ліквідаційної процедури страховика. Основними завданнями тимчасового адміністратора є організація збереження активів страховика, документів, інформації, систем обліку та реєстрації, баз даних, а також інші завдання, визначені рішенням Регулятора про призначення тимчасової адміністрації.
Тимчасовий адміністратор приступає до виконання своїх обов’язків негайно після прийняття Регулятором рішення про призначення тимчасової адміністрації. Тимчасова адміністрація призначається на строк до дня призначення господарським судом ліквідатора для здійснення ліквідаційної процедури страховика.
Рішення Регулятора про призначення тимчасової адміністрації та відсторонення органів управління страховика від управління є виконавчим документом.
(ст. 57).
Вихід страховика з ринку здійснюється за рішенням страховика (добровільний вихід з ринку) або за рішенням Регулятора (примусовий вихід з ринку).
Добровільний вихід з ринку здійснюється шляхом прийняття загальними зборами страховика одного з таких рішень:
Добровільний вихід з ринку можливий за умови, що стосовно такого страховика Регулятором не прийнято рішення про визнання його неплатоспроможним та/або про анулювання його ліцензії.
Вихід страховика з ринку шляхом прийняття рішення загальними зборами про ліквідацію страховика здійснюється за умови отримання страховиком дозволу Регулятора на вихід з ринку шляхом ліквідації та затвердження Регулятором порядку ліквідації страховика. Ліквідація страховика розпочинається після отримання дозволу Регулятора на вихід з ринку шляхом ліквідації.
Страховик, який має намір добровільно вийти з ринку шляхом передачі страхового портфеля, передає страховий портфель за всіма класами страхування, на які він має ліцензію, всіма договорами страхування та перестрахування, за умови отримання попереднього висновку Регулятора про погодження плану виходу з ринку шляхом передачі страхового портфеля та отримання дозволу на передачу страхового портфеля такого страховика.
Страховик, який має намір добровільно вийти з ринку шляхом виконання страхового портфеля повинен виконати всі зобов’язання, пов’язані із здійсненням страхової діяльності, у тому числі перед застрахованими особами, вигодонабувачами, страхувальниками та іншими кредиторами страховика, крім субординованого боргу.
Вихід з ринку шляхом виконання страхового портфеля здійснюється за умови попереднього погодження Регулятором плану виходу з ринку шляхом виконання страхового портфеля та одержання страховиком дозволу Регулятора на вихід з ринку шляхом виконання страхового портфеля.
Процедура добровільного виходу з ринку включає такі етапи:
Завершення процедури добровільного виходу страховика з ринку (виконання плану виходу з ринку) підтверджують такі документи:
Подання страховиком заяви про анулювання ліцензії та виключення з Державного реєстру фінансових установ після завершення процедури добровільного виходу з ринку разом із документами, що підтверджують виконання плану виходу з ринку, є підставою для прийняття Регулятором рішення про анулювання ліцензії та виключення страховика з Державного реєстру фінансових установ. Процедура виходу з ринку страховика вважається завершеною з дня прийняття Регулятором рішення про виключення страховика з Державного реєстру фінансових установ.
Регулятор має право прийняти рішення про вихід з ринку страховика як платоспроможного страховика так і неплатоспроможного страховика. Обов’язковою передумовою такого рішення є застосування до страховика заходу впливу у вигляді анулювання ліцензії страховика.
Регулятор приймає рішення про вихід з ринку платоспроможного страховика у випадку застосування заходу впливу у вигляді анулювання ліцензії та не віднесення страховика до категорії неплатоспроможного.
Регулятор, за умови наявності у страховика зобов’язань за договорами страхування (перестрахування, співстрахування) одночасно з прийняттям рішення про анулювання ліцензії страховика призначає тимчасову адміністрацію.
Якщо страховика не було віднесено до категорії неплатоспроможних, протягом одного місяця з дати застосування до страховика заходу впливу у вигляді анулювання ліцензії страховика, Регулятор звертається до господарського суду з позовом про ліквідацію страховика та з клопотанням про призначення ліквідатора страховика.
Якщо страховика було віднесено до категорії неплатоспроможних, протягом одного місяця з дати застосування до страховика заходу впливу у вигляді анулювання ліцензії страховика та віднесення страховика до категорії неплатоспроможних, Регулятор звертається до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства.
Діяльність з реалізації страхових продуктів включає такі напрями діяльності:
Діяльність з реалізації перестрахових продуктів здійснюється страховиком та/або перестраховим брокером та включає такі напрями:
Не вважається діяльністю з реалізації страхових та перестрахових продуктів:
[1] додатковий страховий агент – фізична особа – підприємець або юридична особа, яка включена до Реєстру посередників та здійснює діяльність від імені та в інтересах страховика за винагороду за реалізацію страхових продуктів на підставі договору із страховиком, якщо одночасно виконуються всі такі умови:
основним видом діяльності такої особи є здійснення іншої господарської діяльності, ніж реалізація страхових продуктів;
така особа реалізує страхові продукти як доповнення до товару (послуги), що реалізується (надається) нею в межах здійснення основного виду її господарської діяльності;
страхові продукти, що реалізуються такою особою, не передбачають страхування за класами страхування 10-13, 19-23, крім випадків, якщо такі страхові продукти є доповненням до товарів або послуг, що реалізуються такою особою в межах здійснення основного виду її господарської діяльності.
Суб’єкти діяльності з реалізації страхових продуктів є: страховики, страхові агенти, додаткові агенти, субагенти, страхові брокери
Суб’єкти діяльності з реалізації перестрахових продуктів є: страховики, перестрахові брокери.
Страхові посередники мають право на здійснення діяльності з реалізації страхових та перестрахових продуктів, після внесення до Реєстру посередників.
Реєстрацію та внесення записів про страхових агентів, додаткових страхових агентів, субагентів до Реєстру посередників здійснює страховик, реалізацію страхових продуктів якого здійснює такий посередник.
Страховик має право уповноважити страхового агента на здійснення дій, пов’язаних з внесенням записів про своїх субагентів до Реєстру посередників у порядку, передбаченому Законом та нормативно-правовими актами Регулятора.
Реєстрацію страхових та перестрахових брокерів та внесення відповідних записів до Реєстру посередників здійснює Регулятор.
Страховий агент, додатковий страховий агент має право звернутися до Регулятора щодо внесення змін до запису в Реєстрі посередників про такого посередника, у тому числі про субагента, з яким співпрацює страховий агент.
Суб’єкти діяльності з реалізації страхових та перестрахових продуктів – юридичні особи та фізичні особи – підприємці, що використовують найману працю, зобов’язані призначити керівників з реалізації, які зобов’язані забезпечувати виконання вимог законодавства про реалізацію страхових продуктів.
Право на здійснення діяльності з реалізації страхових та/або перестрахових продуктів страховим посередником припиняється з дня виключення запису з Реєстру посередників.
Виключення запису про страхового посередника (крім брокера) з Реєстру посередників здійснюється страховиком з таких підстав:
Виключення запису про страхового посередника з Реєстру посередників здійснюється Регулятором з таких підстав:
Страхові посередники – фізичні особи та фізичні особи – підприємці, працівники з реалізації та керівники з реалізації страховиків, страхових посередників – юридичних осіб, представництв страхових та/або перестрахових брокерів – нерезидентів та страхових посередників – фізичних осіб – підприємців до початку та впродовж всієї діяльності (виконання трудових обов’язків) з реалізації страхових та/або перестрахових продуктів зобов’язані мати:
Страховий агент – фізична особа – підприємець, страховий агент – юридична особа, субагент – фізична особа – підприємець, субагент – юридична особа зобов’язані призначити керівників з реалізації та вести перелік своїх працівників з реалізації та надавати його страховику, страхові продукти якого реалізує такий посередник. Такий перелік може надаватися страховику у вигляді актуального посилання на перелік працівників з реалізації, що ведеться таким страховим агентом, субагентом на своєму веб-сайті.
Страховий агент – фізична особа – підприємець, страховий агент – юридична особа, додатковий страховий агент має право отримувати страхові премії від клієнтів з подальшим перерахуванням їх страховику, якщо це визначено договором та за умови наявності поточного рахунку із спеціальним режимом використання і договору страхування відповідальності такого страхового посередника відповідно до ст. 69 Закону України «Про страхування».
Страховим агентам – фізичним особам заборонено отримувати страхові премії за договорами страхування від клієнтів. У такому разі укладений договір страхування вважається нікчемним.
Страховий агент, додатковий страховий агент здійснює свою діяльність з реалізації страхових продуктів від імені та в інтересах страховика на підставі договору із страховиком, укладеного відповідно до законодавства
Страховий агент за погодженням із страховиком має право передати частину своїх зобов’язань щодо реалізації страхових продуктів субагенту на підставі договору.
Щодо реалізації страхових та/або перестрахових продуктів працівниками страховика
Страховик, який отримав ліцензію на здійснення діяльності із страхування, має право на реалізацію відповідних страхових та/або перестрахових продуктів шляхом виконання його працівниками трудових обов’язків з реалізації відповідних страхових продуктів.
Страховик зобов’язаний вести переліки своїх керівників з реалізації та працівників з реалізації. Порядок та вимоги щодо розкриття інформації в переліку працівників з реалізації визначаються Регулятором.
Страховик має право на реалізацію страхових продуктів інших страховиків відповідно до укладеного договору.
Страховик зобов’язаний перевіряти відповідність своїх працівників з реалізації вимогам, передбаченим ст. 73 Закону України «Про страхування».
Страховик зобов’язаний забезпечувати організацію навчання своїх керівників з реалізації та працівників з реалізації та підвищення їхньої кваліфікації.
Страховик зобов’язаний затвердити, запровадити та регулярно переглядати внутрішні політики та процедури щодо реалізації страхових та перестрахових продуктів його керівниками з реалізації та працівниками з реалізації.
Страховик несе відповідальність перед клієнтами за виконання умов договору страхування та/або перестрахування у разі допущення помилок або необережності його працівниками з реалізації.
Щодо реалізації страхових продуктів страховими посередниками (крім брокерів)
Страховик зобов’язаний розробити, затвердити, запровадити та регулярно переглядати свої внутрішні політики (процедури, положення) щодо порядку взаємодії та співпраці із страховими агентами, додатковими страховими агентами, субагентами.
Зазначені політики повинні включати, зокрема:
Страховик зобов’язаний вести переліки працівників з реалізації страхового агента та субагента, які реалізують його страхові продукти.
Переліки працівників з реалізації страхового агента та субагента можуть надаватися страховиком шляхом розміщення у своєму переліку актуальних посилань на переліки працівників з реалізації, що ведуться таким страховим агентом та субагентом на своїх веб-сайтах. Такі переліки мають містити інформацію про працівників з реалізації, щодо ділової репутації, навчання тощо. Порядок та вимоги щодо розкриття інформації в переліку працівників з реалізації визначаються Регулятором.
Страховик зобов’язаний здійснювати контроль за відповідністю діяльності страхового агента, його керівників з реалізації та працівників з реалізації, додаткового страхового агента, його керівників з реалізації, субагента, його керівників з реалізації та працівників з реалізації вимогам законодавства, що регулюють діяльність з реалізації страхових продуктів, протягом строку дії договору з таким посередником.
Неналежний контроль страховика за діяльністю страхових агентів, додаткових страхових агентів, субагентів відповідно до умов договору визнається Регулятором порушенням законодавства, що регулює діяльність з реалізації страхових продуктів.
Страховий та/або перестраховий брокер здійснює діяльність від власного імені та в інтересах клієнта на підставі договору, укладеного відповідно до законодавства України та вимог міжнародного права.
Договір з клієнтом та/або страховиком, та/або перестраховиком починає діяти не раніше дня внесення запису про страхового та/або перестрахового брокера до Реєстру посередників.
Страховий та/або перестраховий брокер має право надавати консультації та/або допомогу клієнту при виконанні страховиком та/або перестраховиком договору страхування та/або перестрахування, визначену в договорі.
Страховий брокер при супроводженні клієнта у процесі врегулювання страхового випадку має право здійснювати виплату клієнту страхового відшкодування за рахунок власних коштів (у період очікування виплати страхового відшкодування страхувальником) з подальшою компенсацією страховому брокеру цих виплат за рахунок коштів, отриманих від страховика як страхове відшкодування.
Страховий та/або перестраховий брокер має право надавати інші посередницькі послуги, пов’язані з реалізацією страхових та/або перестрахових продуктів, зокрема, але не виключно, з консультування, навчання, надання експертно-інформаційних послуг з питань оцінки ризиків та збитків, на підставі укладеного договору із страховиком та/або перестраховиком за винагороду.
Страховому та/або перестраховому брокеру забороняється:
Брокери повинні відповідати всім вимогам що ставляться для страхових агентів.
Керівники з реалізації та працівники з реалізації страховиків та страхових посередників до початку своєї діяльності зобов’язані пройти навчання та проходити підвищення кваліфікації (один раз на три роки) за навчальними програмами затвердженими страховиком, страховим брокером, перестраховим брокером та/або закладами освіти та підтвердити необхідний рівень знань у порядку, визначеному Регулятором. Тривалість навчання має становити не менше 15 годин на рік.
Навчання страхових посередників може проводитися за будь-якою формою здобуття освіти, визначеною Законом України «Про освіту», у тому числі з використанням інформаційно-комунікаційних технологій. Таке навчання можуть здійснювати страховики, страхові посередники та/або суб’єкти надання освітніх послуг на рівнях професійної освіти.
Організацію навчання керівників з реалізації та працівників з реалізації страховика, страхових агентів, додаткових страхових агентів, субагентів забезпечують страховики.
Страховик може передати свої повноваження щодо субагента відповідному страховому агенту, за умови дотримання таким страховим агентом встановлених вимог.Страховий агент, додатковий страховий агент повинен пройти навчання в частині порядку та умов здійснення страхування у кожного страховика, реалізацію продуктів якого такий страховий посередник має намір здійснювати.
Страховий, перестраховий брокер повинен забезпечити організацію навчання своїх керівників з реалізації та працівників з реалізації.
Порядок проведення навчання осіб, які здійснюють діяльність з реалізації страхових та/або перестрахових продуктів, та підтвердження ними необхідного рівня знань розробляється Регулятором.
До укладення договору страхування страховик (страховий посередник) зобов’язані з’ясувати потреби та вимоги клієнта у страхуванні. Страховик за власним рішенням або на вимогу клієнта надає індивідуальні консультації щодо умов страхових продуктів[1].
Перед укладенням договору страхування життя страховик (страховий посередник) обов’язковонадає клієнту безоплатну індивідуальну консультацію щодо умов страхових продуктів, що пропонуються, та рекомендації (пропозиції), який страховий продукт максимально відповідатиме вимогам та потребам клієнта у страхуванні, крім випадків, якщо клієнту пропонуються стандартні страхові продукти[2] та/або якщо клієнт у письмовій формі відмовився від такої консультації та/або рекомендацій.
Страховик (страховий посередник) розробляє внутрішні положення (політики) щодо порядку надання індивідуальних консультацій та формування рекомендацій (пропозицій) клієнту стосовно страхування життя.
Перед укладенням договору страхування життя страховик (страховий посередник) зобов’язаний отримати підтвердження клієнта у письмовій формі про ознайомлення з інформацією про страховий продукт та про те, що наданої інформації достатньо для прийняття ним усвідомленого рішення про укладення відповідного договору страхування.
Особа, що здійснює реалізацію страхового продукту зобов’язана надати клієнту інформацію про страховий продукт, про страховика, про страхового посередника.
ст. 85
[1] страховий продукт – умови страхування, які задовольняють визначені потреби та інтереси клієнтів в отриманні страхової послуги
[2] стандартний страховий продукт – страховий продукт із стандартними (типовими) умовами, які є незмінними та однаковими для невизначеного кола клієнтів
Страховик (страховий посередник) до укладення договору страхування надає клієнту інформацію про страховий продукт, що пропонується, з урахуванням специфіки страхового продукту та потреб клієнта.
Форма та вимоги до надання інформації про страховий продукт встановлюються Регулятором.
Інформацію про стандартний страховий продукт страховик (страховий посередник) надає клієнту у вигляді уніфікованого (стандартизованого) документа, що містить загальну інформацію про такий продукт (далі – інформаційний документ про стандартний страховий продукт).
Страховик розробляє та затверджує інформаційний документ про стандартний страховий продукт окремо щодо кожного страхового продукту та розміщує такі інформаційні документи на власному веб-сайті.
Інформаційний документ про стандартний страховий продукт надається клієнтові безоплатно.
В інформаційному документі про стандартний страховий продукт зазначається така інформація:
Додаткові вимоги до форми та змісту інформаційного документа про стандартний страховий продукт Регулятором.
До укладення договору страхування життя страховик (страховий посередник) зобов’язаний надати клієнту інформацію про:
Якщо страховик (страховий посередник) у зв’язку з пропозицією або укладенням договору страхування життя надає кількісну інформацію про розмір можливих вигод, що перевищують встановлені договором страхові суми та/або страхові виплати, він зобов’язаний надати таку пропозицію з різними процентними ставками, на підставі яких буде визначено розмір майбутніх страхових сум та/або страхових виплат, включених до пропозиції. Страховик (страховий посередник) повинен чітко і зрозуміло повідомити клієнту, що такий розрахунок є лише розрахунковою моделлю, заснованою на припущеннях, і не може бути підставою для здійснення страхових виплат у разі настання страхового випадку за договором страхування.
( ст. 86)
Перед укладенням договору страхування страховик зобов’язаний повідомити клієнту:
Інформація надається клієнту в паперовій або електронній формі, у тому числі засобами електронної пошти або шляхом надання посилання на інформацію, що розміщується на веб-сайті страховика, та/або шляхом надання доступу до такої інформації через особистий кабінет клієнта чи програмний застосунок, або в інший спосіб за домовленістю з клієнтом, за умови можливості підтвердження факту надання інформації.
(ст. 87 )
Страховий агент, субагент, додатковий страховий агент або страховий брокер перед укладенням договору страхування зобов’язаний повідомити клієнту:
Інформація, визначена цією статтею, надається клієнту в паперовій або електронній формі, у тому числі засобами електронної пошти та/або шляхом надання посилання на інформацію, що розміщується на веб-сайті страхового посередника (за наявності), та/або шляхом надання доступу до такої інформації через особистий кабінет клієнта чи програмний застосунок, або в інший спосіб за домовленістю з клієнтом, за умови можливості підтвердження факту надання інформації.
( ст. 88 )
Загальні умови страхового продукту є своєрідним аналогом правил страхування, які розробляються під конкретні страхові продукти або групи продуктів та можуть в собі поєднувати ризики з різних класів страхування або тільки частину ризиків в межах одного класу страхування.
Загальні умови страхового продукту визначаються на підставі внутрішньої політики з андеррайтингу та внутрішньої політики з розроблення та впровадження страхових продуктів, розроблених та затверджених страховиком відповідно до вимог Регулятором.
Страховик у загальних умовах страхового продукту визначає основні критерії та вимоги до інформації, що має істотне значення для оцінки страхового ризику, яку надає страхувальник, у тому числі у заяві на страхування, а також індивідуальні ознаки об’єкта страхування, необхідні для оцінки страхового ризику.
Страховик зобов’язаний розміщувати та зберігати на своєму веб-сайті у відкритому доступі всі редакції загальних умов страхового продукту із зазначенням строку їх дії у порядку та протягом строку, встановлених Регулятором.
Загальні умови страхового продукту включають:
[1] Страхове покриття – сукупність строкових, територіальних та вартісних складових страхового захисту, що надається відповідно до договору або закону. Страхове покриття за конкретним договором страхування включає сукупність страхових ризиків, на випадок настання яких здійснюється страхування, об’єкт страхування, строк дії, грошовий еквівалент страхового захисту, а також територію дії страхового захисту
Страхування здійснюється на підставі договору страхування, який укладається відповідно до загальних умов страхового продукту, якщо інше не визначено законодавством України.
Предметом договору страхування є передача страхувальником за плату ризику, пов’язаного з об’єктом страхування, страховику на умовах, визначених договором страхування або законодавством України.
Об’єктом страхування можуть бути:
Якщо законом встановлений обов’язок особи укласти договір страхування, об’єкт страхування визначається відповідно до вимог закону.
Договором страхування визначаються конкретний об’єкт страхування, з яким пов’язані страхові інтереси страхувальника (іншої особи, визначеної у договорі страхування), та страхові ризики, що пов’язані з цим об’єктом страхування та підлягають страхуванню за цим договором страхування. Договір страхування, у якому відсутній об’єкт страхування, є нікчемним.
Укладення договору страхування має передбачати наявність страхового інтересу[1] у потенційного страхувальника (іншої особи, визначеної у договорі страхування), крім випадків укладення договорів страхування, обов’язковість яких визначена законом.
При укладенні договору страхування страхувальник зобов’язаний повідомити страховику про наявність страхового інтересу щодо об’єкту страхування та застрахованих осіб, вигодонабувачів, за наявності.
Не допускається страхування протиправних інтересів осіб, страхування для отримання неправомірної вигоди та/або вчинення шахрайських дій.
Законом може бути передбачено, що страховик не має права відмовити страхувальнику в укладенні договору страхування, обов’язковість укладення якого передбачена законом.
Договір страхування повинен містити інформацію про страхового посередника, якщо він укладається за посередництвом такої особи.
У вимогах до договору страхування змінено наступне:
Договори страхування укладаються з дотриманням вимог законодавства України про мови. Текст договору страхування має бути суцільно пов’язаним, не повинен містити подвійного тлумачення одних і тих самих положень, суперечностей або неузгодженостей між пунктами, у ньому не можуть використовуватися речення або словосполучення, що призводять до неоднозначного розуміння змісту договору.
У разі виникнення подвійного тлумачення умов договору страхування такі неоднозначні умови щодо обов’язків страхувальника тлумачяться на користь страхувальника.
У разі укладення договору страхування, в якому об’єктом страхування визначено життя, здоров’я, працездатність та/або пенсійне забезпечення застрахованої особи, у такому договорі зазначаються:
Договори страхування за класами страхування 1 і 2 можуть укладатися без зазначення інформації для ідентифікації кожної застрахованої особи. У такому договорі страхування інформація про застрахованих осіб зазначається в обсязі, достатньому для ідентифікації таких осіб при настанні страхового випадку та визначення розміру страхової виплати для кожної застрахованої особи.
У договорах страхування життя додатково зазначаються:
1) інформація про застрахованих осіб, вигодонабувачів за кожним страховим випадком, передбаченим договором страхування життя, у разі визначення різних осіб за різними страховими випадками;
2) розмір страхової суми та/або страхових виплат, страхового тарифу (крім випадків, передбачених Регулятором, коли страховий тариф не визначається) та страхової премії за кожним страховим ризиком та/або групою страхових ризиків та за договором страхування життя в цілому;
3) мінімальний (гарантований) розмір викупної суми на кінець кожного року дії договору страхування життя (або на коротший регулярний період) в абсолютній величині та/або у відсотках від страхової суми за ризиком дожиття чи від сплачених страхових премій за договором страхування життя за класами страхування 19, 20[3], що містить накопичувальну складову.
Для договору страхування життя, що не містить накопичувальної складової, і договорів, укладених за іншими класами страхування, обов’язковим є зазначення порядку розрахунку розміру викупної суми;
4) розмір (величина) інвестиційного доходу, що застосовується для розрахунку страхового тарифу (розмір гарантованого інвестиційного доходу), із зазначенням, на яку суму він нараховується та як змінюється після цього страхова сума, – за договорами страхування життя, що передбачають таку умову;
5) порядок нарахування та повідомлення про бонуси та/або про результати участі у прибутках страховика – за договорами страхування життя, що передбачають або прямо не виключають такі умови;
6) розмір, умови та строки здійснення страхових виплат у формі ануїтету – за договорами страхування життя, що передбачають страхову виплату у формі ануїтету;
7) вичерпний перелік документів для отримання викупної суми, строк виплати викупної суми та відповідальність за несвоєчасне здійснення виплати викупної суми;
8) форма, порядок розрахунку, умови та строки здійснення страхової виплати за кожним окремим страховим випадком;
9) умови перерахунку (зміни) розміру страхової суми та/або ануїтету;
10) порядок зміни страхувальника або страховика за договором страхування життя, зокрема порядок укладення тристоронньої угоди між страхувальником або страховиком, що змінюється, та новим страхувальником або страховиком відповідно.
[1] страховий інтерес – матеріальна заінтересованість та/або потреба потенційного страхувальника (іншої особи, визначеної у договорі страхування) у страхуванні ризиків, пов’язаних з життям, здоров’ям, працездатністю та пенсійним забезпеченням, з володінням, користуванням і розпорядженням майном, з відшкодуванням страхувальником заподіяної ним шкоди особі або її майну, а також шкоди, заподіяної юридичній особі
[2] Страхування від нещасного випадку (у тому числі на випадок виробничої травми та професійного захворювання),страхування на випадок хвороби (у тому числі медичне страхування).
[3] Страхування життя (інше, ніж передбачено класами 20, 21, 22, 23),страхування життя до шлюбу та до народження дитини.
У договорі страхування може бути зазначено як об’єкт страхування життя, здоров’я, працездатність та/або пенсійне забезпечення застрахованої особи, стосовно якої страхувальник здійснює страхування (застрахована особа).
Якщо договором страхування не передбачено інше, страхувальник зобов’язаний повідомити з підтвердженням факту здійснення такого повідомлення, третю особу про укладений на її користь договір страхування, і якщо така особа протягом 30 календарних днів не повідомила страховика про наявність заперечень проти укладення договору страхування, такий договір вважається укладеним на її користь.
У випадках, визначених законодавством, надання застрахованою особою згоди на страхування є обов’язковим.
Законом може бути передбачено обов’язок страхувальника забезпечити страхування третьої особи. У такому випадку а застрахована особа має тільки право вимагати у страхувальника та/або страховика інформацію про укладення договору страхування, в тому числі надання документів, що підтверджують страхування такої особи.
Страхувальник, якщо інше не передбачено договором страхування та/або законодавством, має право до настання страхового випадку змінити застраховану особу за згодою страховика шляхом ініціювання внесення змін до договору страхування. За договорами страхування, якими передбачається страхування страхових ризиків, пов’язаних із страхуванням життя та здоров’я, заміна застрахованої особи дозволяється за наявності письмової згоди такої особи та страховика.
Якщо умовами договору страхування на застраховану особу, яка не є страхувальником, покладено обов’язок щодо сплати страхової премії за таким договором, страховик повинен отримати у письмовій формі згоду такої застрахованої особи.
(ст. 89).
Страхові ризики, які визначаються договором страхування, мають відповідати таким ознакам (крім договорів страхування життя лише з накопичувальною складовою):
(ст. 93).
Договором страхування може передбачатися франшиза, яка може бути умовною та безумовною.
Умовна франшиза. Страховик не відшкодовує частину збитку, яка не перевищує розмір франшизи, але відшкодовує збитки в повному обсязі, якщо збиток перевищує розмір франшизи.
Безумовна франшиза. Страховик вираховує розмір франшизи при здійсненні страхової виплати за кожним страховим випадком.
Франшиза може встановлюватися у відсотках від страхової суми (страхової виплати), в абсолютному розмірі або в інших розрахункових одиницях, визначених договором страхування. Вид та розмір франшизи зазначаються у договорі страхування.
(ст. 94).
Якщо майно застраховано у кількох страховиків і загальна страхова сума перевищує дійсну вартість майна, страхова виплата, що виплачується всіма страховиками, не може перевищувати дійсну вартість майна. При цьому кожний страховик здійснює виплату пропорційно до розміру страхової суми за укладеним ним договором страхування.
(ст. 94).
Страхові тарифи обчислюються страховиком математичними, статистичними та/або економічними методами з урахуванням статистики настання страхових випадків та ймовірного розміру збитків, характеристик об’єкта страхування, розміру франшизи та інших умов страхування, а за страховими ризиками за класами страхування життя – також з урахуванням величини гарантованого інвестиційного доходу за цими ризиками, якщо це передбачено договором страхування життя.
Методика розрахунку страхових тарифів є складовою внутрішньої політики з андеррайтингу та/або тарифної політики за окремим страховим продуктом, на підставі якого укладаються договори страхування, які розробляються та затверджуються страховиком відповідно до вимог встановлених Регулятором.
Страховий тариф (брутто-тариф) складається з:
Конкретний розмір страхового тарифу може визначатися в договорі страхування за згодою сторін або відповідно до законодавства. Залежно від особливостей конкретного класу страхування або у випадках, передбачених законодавством, визначення страхового тарифу в договорі страхування не є обов’язковим.
(ст. 95).
Розмір страхової премії протягом дії договору страхування може бути змінений за згодою сторін у таких випадках:
У разі відмови страхувальника від внесення відповідних змін до договору страхування страховик має право достроково припинити договір страхування з поверненням частини страхової премії, що залишилась до закінчення договору та з вирахуванням витрат, пов’язаних безпосередньо з укладенням і виконанням цього договору страхування, та фактичних страхових виплат, що були здійснені за цим договором страхування або страховик виплачує страхувальнику викупну суму, яка є майновим правом страхувальника за таким договором страхування життя.
Договори страхування укладаються в письмовій формі у порядку визначеному Цивільним кодексом України, з дотриманням вимог щодо письмової форми правочину або законодавством про електронну комерцію.
У разі недотримання письмової форми договір страхування є нікчемним.
Договори страхування оформлюються (існують):
Законодавством можуть бути встановлені додаткові вимоги та особливості порядку укладення договорів страхування, інші вимоги до змісту та умов договору страхування залежно від класу страхування (окремих ризиків, груп ризиків, груп класів), у тому числі для договорів страхування, обов’язковість укладення яких визначена законом.
У міжнародних системах страхування, які вимагають застосування уніфікованих умов страхування, договори страхування укладаються у формі та відповідно до таких умов страхування з урахуванням вимог, передбачених Законом України «Про страхування».
Договір страхування життя може бути укладений шляхом складання одного документа (договору страхування), який підписується сторонами, або шляхом обміну листами, документами, які підписуються стороною, що їх надсилає. У разі подання страхувальником письмової заяви за формою, встановленою страховиком, про намір укласти договір страхування такий договір може бути укладений шляхом надсилання страхувальнику відповідної переддоговірної інформації і документів та видачі страхувальнику страхового свідоцтва (поліса), що не містить розбіжностей з поданою заявою, крім випадків, якщо страхувальник надав на це попередню згоду у заяві. Страхувальник має право відмовитися від договору страхування життя, якщо поліс містить розбіжності із заявою, протягом 45 днів з дня його отримання, а страховик зобов’язаний повернути отримані кошти за таким договором у повному обсязі.
(ст. 97).
У разі смерті страхувальника – фізичної особи, який уклав договір страхування майна, права і обов’язки страхувальника переходять до осіб, які одержали це майно у спадок та/або у випадку, передбаченому Цивільним кодексом України, вважаються такими, що прийняли спадщину. Страховик та/або спадкоємець має право ініціювати внесення змін до договору страхування щодо заміни страхувальника.
У разі смерті страхувальника, який уклав договір страхування життя та здоров’я на користь третіх осіб, його права і обов’язки можуть перейти до цих осіб або до осіб, на яких відповідно до закону покладено обов’язок щодо охорони прав і законних інтересів застрахованих.
Якщо страхувальник – юридична особа припиняється з визначенням правонаступника (правонаступників), права та обов’язки страхувальника переходять до такого правонаступника (правонаступників) відповідно до законодавства.
Заміна страховика у договорі страхування може здійснюватися шляхом укладення тристороннього договору між страховиком, який передає зобов’язання за договором страхування, страховиком, який приймає такі зобов’язання, та страхувальником або договору про передачу страхового портфеля.
В інших випадках права і обов’язки страхувальника можуть перейти до іншої фізичної чи юридичної особи лише за згодою страховика, якщо інше не передбачено договором страхування.
(ст. 100).
У договорі страхування зазначається право страхувальника на відмову від договору страхування, порядок та строки повернення страховиком страхової премії (її частини) в разі відмови страхувальника від договору страхування, а також інші умови використання права на відмову від договору страхування.
Страхувальник має право протягом 30 календарних днів з дня укладення договору страхування відмовитися від такого договору без пояснення причин, крім:
Страхувальник має право відмовитися від договору страхування життя, якщо поліс містить розбіжності із заявою, протягом 45 днів з дня його отримання, а страховик зобов’язаний повернути отримані кошти за таким договором у повному обсязі.
Про намір відмовитися від договору страхування страхувальник повідомляє страховика у письмовій (електронній) формі.
Страховик зобов’язаний повернути страхувальнику сплачену страхову премію повністю, за умови що протягом цього періоду не відбулася подія, що має ознаки страхового випадку.
Об’єкт договору страхування може бути застрахований двома або більше страховиками, кожен із яких є співстраховиком. У такому разі в договорі визначається пропорція (частка) та сума участі кожного страховика (співстраховика) за одним договором страхування (договір співстрахування).
У договорі співстрахування повинні міститися умови, що визначають права і обов’язки кожного співстраховика.
Відповідальність страховиків за договором страхування (співстрахування) є окремою та не є спільною і обмежується виключно індивідуальною пропорцією (часткою) участі страховика.Кожен із зазначених у договорі страховиків не несе відповідальності за пропорції (частки) участі інших страховиків, які з будь-яких причин не виконують повністю або частково своїх зобов’язань.
Якщо це прямо визначено договором співстрахування, один із страховиків може визначати умови страхування за договором співстрахування для решти страховиків (страховик-лідер) та брати участь у врегулюванні страхових випадків від імені інших страховиків з урахуванням того, що кожний співстраховик несе відповідальність виключно в межах своєї пропорції (частки), якщо інше не зазначено у договорі.
У разі ліквідації страховика, що є стороною договору співстрахування, дія такого договору припиняється щодо пропорції (частки) участі такого страховика у порядку, встановленому законодавством України.
Регулятор має право встановлювати особливі умови укладення та виконання договорів співстрахування, а також додаткові вимоги до таких договорів та особливості розрахунку технічних резервів за такими договорами.
(ст. 111).
Перестрахувальник має право передати повністю або частково свої зобов’язання за договором страхування перестраховику для відшкодування витрат перестраховиком шляхом укладення договору перестрахування відповідно до політики перестрахування, розробленої та затвердженої страховиком згідно з вимогами, встановленими Регулятором.
Передача зобов’язань за договором страхування перестраховику здійснюється в один з таких способів або шляхом їх поєднання:
Розмір суми відповідальності, в межах якої перестрахувальник залишає за собою ризик виконання частини своїх зобов’язань за договором страхування визначається у договорі перестрахування.
Факт прийняття ризику в перестрахування може посвідчуватися сертифікатом, полісом, ковер-нотою тощо.
Залежно від способу передачі зобов’язань за договором перестрахування сторони можуть врегульовувати взаємовідносини шляхом обміну іншими документами (сліп, бордеро премій, бордеро збитків тощо).
Незалежно від права, що підлягає застосуванню до договору перестрахування, істотні умови договору перестрахування повинні відповідати вимогам, встановленим Законом України «Про страхування».
Додаткові вимоги до порядку та умов укладення договорів перестрахування, в тому числі укладених з нерезидентами, за окремими класами, ризиками та/або договорами страхування можуть встановлюватися Регулятором у випадках, визначених законом.
(ст. 111).
Страховику заборонено розкривати інформацію про надання послуги із страхування, визначену відповідно до Закону України «Про фінансові послуги та фінансові компанії»[1] (далі – таємниця страхування), якщо відповідно до законодавства України він зобов’язаний не розголошувати таку інформацію. Страховик, особи, які входять до складу органів управління та контролю страховика, аудитори, відповідальні актуарії, інші особи, які є працівниками страховика, страхові посередники та їх працівники зобов’язані зберігати таємницю страхування.
Усі керівники та/або працівники страховика при вступі на посаду підписують зобов’язання щодо збереження таємниці страхування.
Ця вимога поширюється також на страхових посередників та їх працівників, інших осіб, яким страховик доручив виконання частини діяльності із страхування.
Обов’язок щодо збереження таємниці страхування зберігається після припинення правових відносин зі страховиком.
Інформація, що становить таємницю страхування, розкривається страховиком:
Вимога державного органу на отримання інформації, що становить таємницю страхування:
Страховик має право надавати інформацію, що становить таємницю страхування, іншим страховикам у межах, необхідних для укладення та/або виконання договору страхування (перестрахування), з дотриманням вимог законодавства щодо захисту персональних даних.
Вимоги щодо таємниці страхування поширюються на керівників та/або працівників об’єднань страховиків, у разі якщо законодавством України такі об’єднання забезпечують укладення, припинення, виконання зобов’язань за договорами страхування страховиками, які входять до таких об’єднань.
Особливості оброблення, зберігання, захисту, використання, передавання та розкриття інформації, що становить таємницю страхування, встановлюються Регулятором.
(ст. 113).
[1] До таємниці фінансової послуги, зокрема, належить інформація про:
1) рахунки клієнта;
2) операції, проведені на користь чи за дорученням клієнта, вчинені ним правочини;
3) фінансовий або майновий стан клієнта;
4) організацію та здійснення охорони надавачів фінансових послуг та/або посередників та осіб, які перебувають у приміщеннях надавачів фінансових послуг та/або посередників, а також будь-яка інформація про коди (шифрування тощо), що використовуються надавачем фінансових послуг та/або посередником для захисту інформації;
5) організаційно-правову структуру клієнта – юридичної особи, її керівників, напрями діяльності;
6) діяльність клієнтів чи інша інформація, що становить комерційну таємницю, про будь-який проект, винахід, зразки продукції тощо, інша комерційна інформація;
7) надавачів фінансових послуг та/або посередників та їхніх клієнтів, що отримується/збирається Регулятором під час здійснення своїх повноважень, у тому числі під час здійснення нагляду, включаючи валютний нагляд, оверсайту, а також перевірок з питань дотримання вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, законодавства з питань застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), законодавства про захист прав споживачів;
8) надавачів фінансових послуг та/або посередників та їхніх клієнтів, що отримується Регулятором відповідно до міжнародного договору або за принципом взаємності від органу нагляду за фінансовими установами іноземної держави.
Регулятор здійснює нагляд на консолідованій основі за страховими групами, переважна діяльність у яких здійснюється фінансовими установами, нагляд за діяльністю яких здійснює Регулятор.
У разі наявності спільного контролера з учасниками страхової групи, до складу страхової групи включаються інші юридичні особи, які не є фінансовими установами (зокрема материнська компанія).
З метою здійснення нагляду на консолідованій основі Регулятор має право визначати в межах страхової групи підгрупи, що складаються щонайменше з двох страховиків, та здійснювати за ними нагляд на субконсолідованій основі.
Регулятор має право встановлювати вимоги до консолідованого капіталу платоспроможності для страхової групи, який повинен враховувати загальну диверсифікацію ризиків, що існують для всіх страховиків у такій групі, з метою коректного відображення ризиків, яких зазнає така група та виконуватись на постійній основі.
Вимоги до консолідованого капіталу платоспроможності, а також складові та пропорції складових регулятивного капіталу, що є прийнятними для виконання вимог до консолідованого капіталу платоспроможності, встановлюються нормативно-правовими актами Регулятора. Розмір прийнятного регулятивного капіталу страхової групи для виконання вимог до консолідованого капіталу платоспроможності повинен перевищувати розмір консолідованого капіталу платоспроможності.
Нагляд за концентрацією ризиків на груповому рівні, а також контроль за суттєвими внутрішньогруповими договорами здійснюється відповідно до вимог, встановлених нормативно-правовими актами Регулятора. Регулятором можуть встановлюватися також інші особливості здійснення нагляду за страховими групами.
(ст. 115).
Регулятор проводить планові та позапланові інспекційні перевірки страховиків, філій страховиків-нерезидентів, страхових посередників та страхових груп.
Інспекційні перевірки проводяться з метою:
визначення рівня безпечності і стабільності операцій страховика та/або страхової групи;
достовірності звітності страховика та/або страхової групи;
дотримання вимог законодавства України у сфері фінансових послуг.
Планова інспекційна перевірка проводиться відповідно до плану, затвердженого Регулятором, не більше одного разу на рік.
Позапланові інспекційні перевірки можуть проводитися також з інших обґрунтованих підстав, визначених нормативно-правовими актами Регулятора.
Регулятор проводить інспекційні перевірки у порядку і відповідно до вимог, встановлених Законом України «Про страхування» та нормативно-правовими актами Регулятора.
(ст. 116).
Інструменти щодо недопущення та/або усунення порушень вимог до платоспроможності застосовуються до страховиків та умовно, поділяються на такі групи:
Інструменти, що використовуються при самостійному виявлені та визнанні страховиком значного ризику вчинення порушення вимог до платоспроможності або вчинення такого порушення (план відновлення діяльності страховика, план фінансування страховика);
Інструменти, що використовуються при самостійному виявлені Регулятором значного ризику вчинення порушення вимог до платоспроможності або вчинення такого порушення (заходи раннього втручання, заходи впливу).
Інструменти щодо недопущення та/або усунення інших порушень застосовуються до страховиків або інших об’єктів нагляду[1], поділяються на такі групи:
коригувальні заходи;
заходи впливу.
У разі якщо прийнятний регулятивний капітал страховика для виконання вимог до капіталу платоспроможності не перевищує 120 відсотків капіталу платоспроможності та/або наявні значні ризики порушення вимог до капіталу платоспроможності у наступні три місяці, страховик негайно повідомляє про це Регулятора та протягом 30 днів з дня виявлення відповідних обставин складає план відновлення діяльності страховика або оновлює раніше складений план відновлення діяльності страховика, якщо припущення, покладені у його основу, є недійсними, та подає його Регулятору для погодження.
План відновлення діяльності страховика повинен гарантувати відновлення фінансового стану страховика та виконання ним вимог до капіталу платоспроможності протягом не більше 180 днів з дня встановлення порушення вимог до капіталу платоспроможності.
Регулятор у порядку та за умов, визначених його нормативно-правовими актами, погоджує або відхиляє план відновлення діяльності страховика або оновлений план відновлення діяльності страховика протягом 15 робочих днів після його надходження. У разі відхилення плану відновлення діяльності страховика Регулятор надає страховику вмотивовані пояснення такого відхилення. Страховик зобов’язаний подати Регулятору виправлений план відновлення діяльності страховика протягом 10 робочих днів після отримання повідомлення Регулятора про відхилення плану відновлення діяльності страховика.
Страховик починає реалізацію плану відновлення діяльності страховика з дня його погодження. Страховик подає Регулятору звіти про виконання плану відновлення діяльності страховика кожні 30 днів.
У разі вмотивованого звернення страховика за рішенням Регулятора строк реалізації плану відновлення діяльності страховика може бути подовжено, але не більш як на 90 днів. Регулятор може відмовити у подовженні строку, якщо страховик не виконує частково або повністю план відновлення діяльності страховика.
Страховику забороняється виплачувати дивіденди чи розподіляти капітал у будь-який інший спосіб у разі недотримання вимог до капіталу платоспроможності та/або наявності значних ризиків порушення вимог до капіталу платоспроможності.
(ст. 117).
У разі порушення вимог до мінімального капіталу та/або наявності значних ризиків порушення вимог до мінімального капіталу у наступні три місяці страховик негайно повідомляє про це Регулятору та протягом 15 днів з дня виявлення відповідних обставин складає план фінансування страховика та подає його до Регулятора для погодження.
План фінансування страховика повинен гарантувати відновлення фінансового стану страховика та виконання ним вимог щонайменше до мінімального капіталу протягом не більше 90 днів з дати, коли було встановлено порушення вимог до мінімального капіталу.
Регулятор у порядку та за умов, визначених його нормативно-правовими актами, погоджує або відхиляє план фінансування страховика протягом 10 робочих днів після його надходження. У разі відхилення плану фінансування страховика Регулятор надає страховику вмотивовані пояснення такого відхилення. Страховик зобов’язаний подати до Регулятора оновлений план фінансування страховика протягом 10 робочих днів після отримання повідомлення Регулятора про відхилення плану фінансування.
Страховик починає реалізацію плану фінансування страховика з дня його погодження. Страховик подає Регулятору звіти про виконання плану фінансування страховика кожні 15 днів.
У разі якщо страховик складає та подає Регулятору для погодження план фінансування у процесі виконання плану відновлення діяльності, план фінансування включається до плану відновлення діяльності. При цьому строки відновлення фінансового стану страховика та виконання ним вимог до капіталу платоспроможності не подовжуються.
(ст. 118).
Регулятор має право застосувати один чи декілька заходів раннього втручання у разі настання хоча б однієї з таких умов:
1) прийнятний регулятивний капітал страховика для виконання вимог до капіталу платоспроможності не перевищує 120 відсотків капіталу платоспроможності;
2) прийнятний регулятивний капітал страховика для виконання вимог до мінімального капіталу не перевищує 120 відсотків мінімального капіталу (якщо розмір мінімального капіталу є вищим за розмір капіталу платоспроможності).
До заходів раннього втручання належать:
У разі порушення страховиком вимог щодо капіталу платоспроможності Регулятор додатково може застосовувати такі заходи раннього втручання:
(ст. 120).
У разі виявлення у діяльності страховика або інших об’єктів нагляду ознак, що свідчать про потенційне порушення вимог законодавства України та/або про загрозу функціонуванню страховика або його фінансовому стану, Регулятор має право застосувати до страховика або інших об’єктів нагляду коригувальні заходи. Перелік таких ознак встановлюється Регулятором.
Коригувальні заходи полягають у наданні Регулятором рекомендацій щодо вчинення дій та/або необхідності утримання від вчинення будь-яких дій з метою усунення обставин та/або уникнення виявлених ризиків.
У рішенні Регулятора про застосування коригувального заходу зазначається строк виконання наданих рекомендацій, а також застереження, що їх невиконання у такий строк є підставою для віднесення страховика до більш ризикової категорії з метою здійснення нагляду відповідно до ризик-орієнтованого підходу.
У разі виявлення під час здійснення нагляду однотипних недоліків у діяльності чи однотипних порушень страховиками та/або іншими особами, які можуть бути об’єктом нагляду Регулятора, вимог законодавства України Регулятор може видавати рекомендації необмеженому колу страховиків та/або інших осіб, які можуть бути об’єктом нагляду Регулятора, що оприлюднюються шляхом розміщення на сторінці офіційного інтернет-представництва Регулятора у встановленому його нормативно-правовими актами порядку.
(ст. 119).
Заходи впливу застосовуються за:
(ст. 121).
[1] об’єкти нагляду – страховики, перестраховики, надавачі супровідних послуг на ринку страхування, об’єднання учасників ринку страхування, які є саморегулівними організаціями, власники істотної участі у страховиках, учасники фінансових груп (страхових груп, страхових підгруп), страхові групи, страхові підгрупи, керівники страховиків та особи, на яких покладено виконання ключових функцій, нагляд за якими здійснює Регулятор.
Порядок застосування коригувальних заходів, заходів раннього втручання та заходів впливу, визначається нормативно-правовими актами Регулятора, чинними на момент прийняття рішення Регулятора про застосування відповідних заходів.
Заходи впливу можуть бути застосовані Регулятором протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення, якщо інший строк не встановлений законом.
Рішення Регулятора про застосування до страховика заходу впливу у вигляді накладення штрафу набирає чинності з робочого дня, наступного за днем прийняття такого рішення. У разі якщо рішення Регулятора про застосування до страховика заходу впливу у вигляді накладення штрафу протягом одного місяця з дня набрання ним чинності не було виконано або не було оскаржено у судовому порядку та адміністративним судом було відкрито провадження у справі, таке рішення визнається виконавчим документом, підлягає оформленню Регулятором відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження» та передається до органів державної виконавчої служби або приватному виконавцю для примусового виконання згідно із законом.
Інформація про застосовані Регулятором до страховиків заходи впливу може оприлюднюватися Регулятором на сторінках свого офіційного інтернет-представництва у встановленому законом та нормативно-правовими актами Регулятора порядку.
(ст. 122).
Рішення про анулювання ліцензії страховика, крім добровільної відмови (здачі) ліцензії та встановлення факту припинення страховика є передумовою примусового виведення страховика з ринку через судову процедуру ліквідації юридичної особи або через процедуру банкрутства, за умови визнання страховика неплатоспроможним.
Регулятор приймає рішення про анулювання ліцензії страховика одночасно з рішенням про віднесення страховика до категорії неплатоспроможних з підстав, визначених ст. 124Закону України «Про страхування».
Регулятор має право прийняти рішення про анулювання ліцензії у разі наявності хоча б однієї з таких підстав:
Регулятор не пізніше дня, наступного за днем прийняття рішення про анулювання ліцензії страховика надсилає страховику повідомлення про таке рішення у письмовій формі, оприлюднює повний текст рішення з обґрунтуванням його прийняття на сторінках свого офіційного інтернет-представництва та надає для опублікування в газеті «Голос України» або «Урядовий кур’єр» інформацію про оприлюднення повного тексту рішення. З дня оприлюднення повного тексту рішення на сторінках офіційного інтернет-представництва Регулятора страховик, рада страховика, страхувальники та інші кредитори і контрагенти страховика вважаються повідомленими про прийняте Регулятором рішення про анулювання ліцензії страховика.
З дати прийняття рішення про анулювання ліцензії страховика зупиняється виконання страховиком грошових зобов’язань і зобов’язань щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), строк виконання яких настав, та припиняються заходи, спрямовані на забезпечення виконання цих зобов’язань та зобов’язань щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), крім випадків виходу з ринку страховика без припинення юридичної особи.
Правочини, вчинені страховиком після прийняття рішення про анулювання його ліцензії або протягом трьох років, що передували прийняттю такого рішення, можуть бути визнані судом недійсними, якщо вони завдали збитків страховику або його кредиторам, з таких підстав:
У разі прийняття рішення про анулювання ліцензії страховика Регулятор має право:
(ст. 123).
Регулятор зобов’язаний прийняти рішення про віднесення страховика до категорії неплатоспроможних у разі наявності хоча б однієї з таких підстав:
Регулятор має право прийняти рішення про віднесення страховика до категорії неплатоспроможних у разі наявності хоча б однієї з таких підстав:
(ст. 124).