новий закон про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів

Запропонований огляд носить виключно інформаційний характер та є результатом власного опрацювання Офісом НАСУ норм нового Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів». Він має на меті надати страховикам методологічну допомогу у підготовці до імплементації вимог нового Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» та є виключно допоміжним матеріалом, покликаним сприяти підготовці.

Транспортний засіб має бути забезпеченим до початку його використання у дорожньому русі натериторії України.

Особою, відповідальною за укладення договору страхування є:

  • особа,заякоювУкраїнізареєстрованотранспортнийзасіб;
  • фізичнаособа,якатимчасововвезлатранспортнийзасібнамитнутериторіюУкраїни;
  • особа,якаєвласникомнезареєстрованоготранспортногозасобу.

Зазначені особи зобов’язані укласти договір ОСЦПВ у такі строки:

не пізніше дня реєстрації транспортного засобу – якщо транспортний засіб є незабезпеченим;

до початку використання транспортного засобу у дорожньому русі – якщо транспортний засіб незареєстрований, знятий з обліку;

не пізніше останнього дня строку дії попереднього внутрішнього договору страхування;

перед в’їздом на територію України (крім випадку наявності щодо транспортного засобу чинногострахового сертифіката “Зелена картка”, що діє на території України).

стаття 7

Перевірка наявності чинного договору ОСЦПВ, здійснюється на підставі інформації, що міститься вЄдиній централізованій базі даних.

Перевірка наявності чинних договорів обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності здійснюється:

1)             підрозділами Національної поліції України під час регулювання дорожнього руху та здійснення контролю за дотриманням Правил дорожнього руху у тому числі з використанням працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів та в режимі фотозйомки, відеозапису, а також під час оформлення документів щодо порушення Правил дорожнього руху та оформлення матеріалів ДТП;

2)             органами Державної прикордонної служби України в місцях здійснення ними прикордонного контролю;

3)             посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, під час здійснення заходів державного нагляду (контролю).

стаття 9

Договори ОСЦПВ, що укладені та набрали чинності до введення в дію нового Закону, продовжують діяти на умовах, що були чинними на день набрання чинності такими договорами.

На договори ОСЦПВ, що укладені після набрання чинності новим законом Законом та набирають чинності після введення в дію нового Закону, поширюються вимоги нового Закону.

Страховики – члени МТСБУ до введення в дію нового Закону, але не пізніше дня укладення першого договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності на умовах, визначених новим Законом, зобов’язані розробити загальні умови страхового продукту відповідно до положень нового Закону.

До затвердження МТСБУ форм страхових полісів страховик надає страхувальнику, який уклав договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності на умовах, визначених новим Законом, документ, що посвідчує укладення такого договору (страховий поліс), складений у довільній формі, що містить інформацію, передбачену підпунктом 4.8 пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень.

До затвердження МТСБУ форми страхового сертифіката “Зелена картка” страховик надає страхувальнику, що уклав міжнародний договір страхування, зазначений документ у формі, визначеній на день набрання чинності еовим законом Законом.

Дія положень нового Закону поширюється виключно на страхові випадки, які настали за договорами страхування, що набрали чинності після введення в дію нового Закону. Жодне положення нового Закону не може збільшувати будь-які зобов’язання за будь-якими випадками, що настали до введення в дію нового Закону чи за якими рішення були прийняті до введення в дію нового Закону.

пункт 6 Прикінцевих та перехідних положень

Договір ОСЦПВ укладається виключно в електронній формі, у вигляді електронного документа або в порядку, передбаченому законодавством про електронну комерцію.

Зміни набирають чинності з 01.01.2026

Договір ОСЦПВ складається із загальних умов страхового продукту та індивідуальної частини договору ОСЦПВ (страхового полісу). Страховий поліс є документом, що посвідчує укладення договору ОСЦПВ.

Форми страхових полісів, страхового сертифіката “Зелена картка”, бланка повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, інструкція із заповнення такого бланка затверджуються МТСБУ та розміщуються на його веб-сайті у відкритому доступі.

Договір ОСЦПВ набирає чинності не раніше дати і часу внесення запису про такий договір до Єдиної централізованої бази даних.

Страхова премія у повному обсязі сплачується до або під час укладення договору ОСЦПВ.

Страховик зобов’язаний внести до Єдиної централізованої бази даних запис про договір ОСЦПВ до або під час укладення такого договору, у разі сплати страхової премії у повному обсязі, в іншому випадку запис до Єдиної централізованої бази даних про договір ОСЦПВ не вноситься.

стаття 11 та пункт 4 Прикінцевих та перехідних положень

Умови та порядок укладення міжнародних договорів страхування, дія яких поширюється на територію держав – членів міжнародної системи автомобільного страхування “Зелена картка”, встановлюються страховиками – повними членами МТСБУ в порядку, визначеному статутом МТСБУ.

стаття 53

Договір ОСЦПВ укладається строком на шість місяців або один рік. Щодо незареєстрованого транспортного засобу або транспортного засобу який тимчасово перебуває на території України та зареєстрований в іноземній державі строк дії договору ОСЦПВ може бути меншим.

Укладення договору ОСЦПВ щодо одного й того самого транспортного засобу достроково припиняє дію попереднього договору ОСЦПВ з дати і часу набрання чинності новим договором страхування.

стаття 11 та пункт 4 Прикінцевих та перехідних положень

Розмір страхової премії за договором ОСЦПВ визначається страховиком самостійно на підставі методики розрахунку страхового тарифу за відповідним страховим продуктом, розробленої та затвердженої страховиком.

Під час визначення розміру страхової премії страховик може враховувати історію дорожньо-транспортних пригод з вини страхувальника та/або власника (власників) транспортного засобу (транспортних засобів) за обов’язковим страхуванням цивільно-правової відповідальності.

За договором ОСЦПВ застосування франшизи забороняється.

Страхова премія за договором ОСЦПВ сплачується одноразово у повному обсязі.

стаття 12

Розмір страхової премії за договором ОСЦПВ зменшується на 50 відсотків для страхувальника громадянина України, який є:

  • учасником бойових дій;
  • постраждалим учасником Революції Гідності;
  • учасником війни;
  • особою з інвалідністю І або ІІ групи;
  • особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеною до I або II категорії;
  • пенсіонером; та

щодо транспортного засобу, який:

  • належить страхувальнику на праві власності;
  • має робочий об’єм двигуна до 2500 см3 або потужність електродвигуна до 100 кВ;
  • не використовується з метою надання платних послуг з перевезення пасажирів та/або вантажу;
  • експлуатується виключно страхувальником або іншою особою в присутності страхувальника, або особою, яка також належить до окремих категорій фізичних осіб.

 

Зменшення розміру страхової премії, для окремих категорій фізичних осіб, може бути застосовано одночасно лише щодо одного транспортного засобу страхувальника.

стаття 13

Розміри страхових сум за договорами ОСЦПВ за шкоду, заподіяну:

1)             життю та здоров’ю потерпілих осіб, – у розмірі, еквівалентному не менше 1,3 мільйона євро на одну потерпілу фізичну особу, та у розмірі, еквівалентному не менше 6,45 мільйона євро на один страховий випадок незалежно від кількості потерпілих осіб;

2)             майну потерпілих осіб, – у розмірі, еквівалентному не менше 1,3 мільйона євро на один страховий випадок незалежно від кількості потерпілих осіб.

Зазначені зміни вводяться в дію з 1 січня року, що настає через п’ять років після вступу України до Європейського Союзу.

Перехідні положення:

(млн грн)

 

За життя та здоров’я

За майно

 

На потерпілого

На страховий випадок

На потерпілого

На страховий випадок

з 2025

0,5

5

0,25

1,25

з 2026 – але не раніше початку року наступного за роком закінчення воєнного стану

1

20

2

1-й рік після вступу в ЄС

10

50

 

10

2-й рік після вступу в ЄС

20

100

16

3-й рік після вступу в ЄС

32

160

32

стаття 14 та пункт 5 Прикінцевих та перехідних положень

Укладення договору ОСЦПВ щодо одного й того самого транспортного засобу достроково припиняє дію попереднього договору ОСЦПВ з дати і часу набрання чинності новим договором страхування.

У разі дострокового припинення договору ОСЦПВ, у зв’язку з укладенням нового договору, страхувальник протягом трьох років має право звернутися до страховика із заявою про повернення частини страхової премії, а страховик зобов’язаний повернути страхувальнику частину страхової премії протягом 30 днів з дня отримання ним відповідної заяви.

У разі дострокового припинення договору ОСЦПВ, у зв’язку з укладенням нового договору МТСБУ зобов’язано під час внесення до Єдиної централізованої бази даних інформації про укладення нового договору забезпечити одночасне відображення інформації про дату і час припинення строку дії попереднього договору ОСЦПВ та її надсилання (передавання) страховику, з яким укладено такий договір.

Страховик за достроково припиненим договором ОСЦПВ  повідомляє про дострокове припинення договору страхувальника (якщо страхувальник є іншим, ніж страхувальник за новим договором).

стаття 15

Власник транспортного засобу має право на безоплатне отримання від МТСБУ інформацію про історію страхових випадків за договорами ОСЦПВ, укладеними щодо транспортного засобу, яким він володів, а також про історію дорожньо-транспортних пригод за участю транспортних засобів, якими така особа володіла протягом останніх семи років, за період такого володіння. МТСБУ зобов’язане надати відповідь на такий запит не пізніше 15 календарних днів з дня його отримання.

стаття 17

Органи державної влади, органи місцевого самоврядування та юридичні особи зобов’язані безоплатно надавати на запит страховиків та/або МТСБУ інформацію, у тому числі з обмеженим доступом, необхідну для укладення та виконання договорів ОСЦПВ, у тому числі про:

реєстрацію транспортних засобів;

порушення особою Правил дорожнього руху;

належність фізичних осіб до окремих категорій громадян України, зазначених у статті 13 Закону;

дорожньо-транспортні пригоди.

Надання та обробка запитів страховиків та МТСБУ можуть здійснюватися з використанням автоматизованих засобів обміну інформацією.

стаття 17

Вимоги до розміщення інформації на веб-сайті МТСБУ:

1) інформацію про склад ради МТСБУ із загальних питань, ради МТСБУ з міжнародних питань та правління МТСБУ;

2) відомості про процедуру отримання власником транспортних засобів інформації про його історію страхових випадків за договорами обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності, історію страхових випадків за участю транспортних засобів, якими він володів протягом останніх семи років, за період такого володіння, а також інформації про транспортний засіб, яким він володіє;

3) загальні відомості про правила міжнародної системи автомобільного страхування “Зелена картка” та рекомендації щодо дій власників забезпечених транспортних засобів у разі настання дорожньо-транспортної пригоди на території держав – членів міжнародної системи автомобільного страхування “Зелена картка”;

4) відомості про процедуру отримання регламентних виплат та механізми захисту прав споживачів фінансових послуг;

5) інформацію про максимальний розмір страхової виплати за внутрішнім договором страхування у разі врегулювання страхового випадку з оформленням повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду за формою і відповідно до інструкції, затверджених МТСБУ, без участі працівників відповідних підрозділів Національної поліції України (у разі встановлення Національним банком України обмеження максимального розміру такої страхової виплати);

6) положення про пряме врегулювання страхових випадків;

7) інформацію, обов’язковість оприлюднення якої на веб-сайті МТСБУ встановлена цим Законом;

8) іншу інформацію за рішеннями органів управління та контролю МТСБУ.

МТСБУ зобов’язане забезпечувати актуальність та достовірність інформації, розміщеної на своєму веб-сайті.

стаття 46

Пряме врегулювання страхового випадку може відбуватись у разі ДТП, що сталася за участю двох транспортних засобів, з яких забезпеченим є, щонайменше, транспортний засіб, власником якого є потерпіла особа, і заподіяно шкоду виключно майну.

Пряме врегулювання страхового випадку передбачає виконання страховиком потерпілої особи прав і обов’язків страховика відповідальної особи щодо розгляду заяви про страхову виплату, прийняття рішення за результатами її розгляду та здійснення страхової виплати в разі прийняття відповідного рішення.

МТСБУ є учасником системи прямого врегулювання страхових випадків.

Потерпіла особа, перед зверненням із заявою про страхову виплату приймає рішення про використання права на пряме врегулювання страхового випадку. Після зверненням із заявою про страхову виплату потерпіла особа не має права передумати.

Страховик потерпілої особи, який здійснив пряме врегулювання страхового випадку, має право зворотної вимоги до страховика відповідальної особи у розмірі фактично здійснених витрат на врегулювання страхового випадку та здійсненої страхової виплати.

Страховик відповідальної особи зобов’язаний на вимогу страховика потерпілої особи, який здійснив пряме врегулювання страхового випадку, компенсувати заявлений ним розмір вимог, протягом п’яти робочих днів з дня отримання вимоги, якщо інший розмір компенсації чи строк її здійснення не передбачено положенням про пряме врегулювання страхових випадків, затверджене радою МТСБУ із загальних питань та оприлюднене на веб-сайті МТСБУ.

стаття 19

Розмір страхової (регламентної) виплати у разі заподіяння шкоди життю та здоров’ю потерпілоїфізичної особи, майну потерпілої особи зменшується на документально підтверджену суму отриманогопотерпілою особою (особою, яка має право на отримання відшкодування) від відповідальної зазаподіяння шкоди особи, чи від іншої особи відшкодування (компенсації), здійсненого у зв’язку здорожньо-транспортною пригодою.

статті 20, 26

 

У зв’язку із стійкою втратою чи зменшенням професійної або загальної працездатності потерпілої фізичної особи  страхова (регламентна) виплата здійснюється у розмірі заробітку (доходу), втраченого потерпілою фізичною особою, який визначається відповідно до Цивільного кодексу України та до розрахунку включаються витрати, пов’язані з необхідністю пристосування до нових умов життя потерпілої особи, а саме місця проживання, робочого місця, транспортного засобу такої особи. Порядок розрахунку та перелік витрат, пов’язаних з необхідністю пристосування потерпілої фізичної особи до нових умов життя, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Норма щодо включення витрати, пов’язані з необхідністю пристосування до нових умов життя потерпілої особи вводиться в дію з 01.01.2028 року

Страхова (регламентна) виплата  може здійснюється у формі ануїтету (рівномірними послідовними щомісячними виплатами).

Сума втраченого (неотриманого) потерпілою фізичною особою середньомісячного заробітку (доходу) у зв’язку із стійкою втратою чи зменшенням професійної або загальної працездатності внаслідок ДТП визначається на строк втрати працездатності (інвалідності) такої особи, але не більше ніж до досягнення нею мінімального віку, з якого особа має право на призначення пенсії за віком (без дотримання вимоги щодо наявності страхового стажу) у солідарній системі, та не підлягає подальшому перерахунку.

Розмір страхової (регламентної) виплати у зв’язку із стійкою втратою чи зменшенням професійної або загальної працездатності потерпілої фізичної особи у разі встановлення їй інвалідності (визнання потерпілої особи дитиною з інвалідністю) не може бути менше мінімального розміру, передбаченого частиною другою статті 23 Закону.

стаття 23

 

Страхова (регламентна) виплата у разі пошкодження транспортного засобу розраховується як сума документально підтверджених витрат, пов’язаних із:

1)             відновлювальним ремонтом пошкодженого транспортного засобу, включаючи пошкодження, зроблені умисно для врятування потерпілих осіб внаслідок ДТП;

2)             евакуацією (доставкою) транспортного засобу в межах 150 кілометрів (якщо інша відстань не погоджена між страховиком (МТСБУ) та потерпілою особою) від місця ДТП на території України до місця проживання потерпілої особи або до місця стоянки на території України, або до місця здійснення відновлювального ремонту на території України, а також від місця проживання потерпілої особи або місця стоянки на території України до місця здійснення відновлювального ремонту на території України;

3)             оплатою послуг стоянки, якщо транспортний засіб з поважних причин необхідно перемістити на стоянку, але не більше ніж до дати отримання страхової виплати.

Відновлювальний ремонт пошкодженого транспортного засобу повинен забезпечити приведення транспортного засобу у стан, який він мав до ДТП.

Вартість відновлювального ремонту пошкодженого транспортного засобу розраховується  відповідно до переліку пошкоджень , визначеного на підставі акта огляду транспортного засобу, складеного представником страховика  або висновку суб’єкта оціночної діяльності та включає:

  • вартість складових частин (деталей), що потребують ремонту (заміни);
  • вартість матеріалів, необхідних для здійснення відповідного ремонту;
  • вартість робіт з ремонту (заміни) складових частин (деталей) транспортного засобу, що потребують ремонту (заміни).

Для транспортних засобів: строк експлуатації яких до 5 років до настання ДТП та транспортних засобів щодо яких є чинними гарантійні зобов’язання виробника (нові транспортні засоби), до розрахунку вартості заміни складових частин (деталей) включається вартість невживаних складових частин (деталей), дозволених заводом-виробником для обслуговування відповідних транспортних засобів.

Для інших транспортних засобів до розрахунку вартості заміни складових частин (деталей) може включатися вартість складових частин (деталей), що відповідають технічним характеристикам такого транспортного засобу та є аналогом його оригінальних складових частин (деталей).

стаття 27

 

Страховик (МТСБУ) формує перелік партнерів – станцій технічного обслуговування (СТО), які відповідно до своїх установчих документів мають право здійснювати діяльність з ремонту транспортних засобів та оприлюднює його на своєму веб-сайті.

Потерпілий, з визначеного страховиком (МТСБУ) переліку, обирає (СТО) для здійснення відновлювального ремонту транспортного засобу.

Потерпілий має право самостійно обрати СТО, якщо визначений страховиком (МТСБУ) перелік включає менше трьох СТО, розташованих в межах 150 кілометрів від місця проживання потерпілого або місцезнаходження пошкодженого транспортного засобу.

На вимогу потерпілого, відновлюваний ремонт нових транспортних засобів здійснюється авторизованим сервісним центром відповідного виробника.

Страховик (МТСБУ) здійснює відшкодування вартості відновлювального ремонту пошкодженого транспортного засобу на банківський (платіжний) рахунок СТО.

У разі відмови потерпілого від здійснення відшкодування на рахунок СТО, така страхова (регламентна) виплата здійснюється потерпілому в розмірі вартості відновлювального ремонту пошкодженого транспортного засобу, розрахованого страховиком (МТСБУ) з використанням ліцензованих програмно-технічних комплексів із розрахунку вартості відновлювальних ремонтів транспортних засобів чи суб’єктом оціночної діяльності, на замовлення страховика (МТСБУ), за вирахуванням суми податку на додану вартість або в розмірі витрат на здійснення відновлювального ремонту, погодженому між страховиком (МТСБУ) і потерпілою особою.

стаття 27

Транспортний засіб вважається знищеним, якщо вартість відновлювального ремонту перевищує ринкову вартість транспортного засобу станом на день настання ДТП до його пошкодження.

Страхова виплата (регламентна) визначаються як різниця між ринковою вартістю транспортногозасобу на день настання ДТП до його пошкодження та після пошкодження.

У разі досягнення згоди між потерпілою особою та страховиком (МТСБУ) щодо відчуження на користь страховика (МТСБУ) знищеного транспортного засобу страхова (регламентна) виплата дорівнює сумі ринкової вартості транспортного засобу на день настання ДТП до його пошкодження.

До розміру страхової (регламентної) виплати додаються сума документально підтверджених витрат,пов’язаних з евакуацією транспортного засобу з місця ДТП до місця проживання потерпілої особи абодо місця стоянки такого транспортного засобу на території України.

Ринкова вартість транспортного засобу до його пошкодження внаслідок ДТП визначається суб’єктом оціночної діяльності або страховиком (МТСБУ) відповідно до положень законодавства про оцінку майна.

Ринкова вартість транспортного засобу після його пошкодження внаслідок ДТП визначається страховиком (МТСБУ) на підставі цінової пропозиції, отриманої щодо заявленого для продажу пошкодженого транспортного засобу на аукціоні з продажу пошкоджених транспортних засобів, у тому числі що проводиться з використанням інформаційно-комунікаційних систем (онлайн-аукціон, торги).

стаття 28

 

Транспортний засіб вважається знищеним, якщо вартість відновлювального ремонту перевищує ринкову вартість транспортного засобу станом на день настання ДТП до його пошкодження.

Страхова виплата (регламентна) визначаються як різниця між ринковою вартістю транспортногозасобу на день настання ДТП до його пошкодження та після пошкодження.

У разі досягнення згоди між потерпілою особою та страховиком (МТСБУ) щодо відчуження на користь страховика (МТСБУ) знищеного транспортного засобу страхова (регламентна) виплата дорівнює сумі ринкової вартості транспортного засобу на день настання ДТП до його пошкодження.

До розміру страхової (регламентної) виплати додаються сума документально підтверджених витрат,пов’язаних з евакуацією транспортного засобу з місця ДТП до місця проживання потерпілої особи абодо місця стоянки такого транспортного засобу на території України.

Ринкова вартість транспортного засобу до його пошкодження внаслідок ДТП визначається суб’єктом оціночної діяльності або страховиком (МТСБУ) відповідно до положень законодавства про оцінку майна.

Ринкова вартість транспортного засобу після його пошкодження внаслідок ДТП визначається страховиком (МТСБУ) на підставі цінової пропозиції, отриманої щодо заявленого для продажу пошкодженого транспортного засобу на аукціоні з продажу пошкоджених транспортних засобів, у тому числі що проводиться з використанням інформаційно-комунікаційних систем (онлайн-аукціон, торги).

стаття 28

 

Страхова (регламентна) виплата не здійснюється за шкоду:

  • що перевищує розмір страхової суми, незалежно від кількості потерпілих осіб та кількості осіб, відповідальних за заподіяну шкоду;
  • у частині штрафів та судових витрат, які повинен сплатити водій та/або власник транспортного засобу, який спричинив ДТП;
  • у частині судових витрат, понесених у кримінальному провадженні, у тому числі якщо у кримінальному провадженні вирішено також цивільний позов;
  • заподіяну життю та здоров’ю пасажирів, які перебували у транспортному засобі, яким заволоділи внаслідок вчинення протиправних дій, що спричинив ДТП, якщо страховик (МТСБУ) доведе, що потерпілі особи знали про протиправне заволодіння таким транспортним засобом та попри це добровільно стали його пасажирами;
  • заподіяну внаслідок перевезення небезпечного вантажу;
  • заподіяну навколишньому природному середовищу внаслідок забруднення в результаті ДТП;
  • у частині упущеної вигоди.

 

Страхова (регламентна) виплата не здійснюється також у разі:

  • подання заяви про компенсацію своїх витрат на відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров’ю та/або майну потерпілої особи, після спливу одного року з дня настання ДТП;
  • якщо вимога стосується здійснення страхової (регламентної) виплати особі, яка не належить до осіб, яким відповідно до Закону може бути здійснена така виплата;
  • припинення зобов’язання у зв’язку з поєднанням боржника і кредитора в одній особі, у тому числі якщо транспортні засоби, що є учасниками ДТП, належать особі, яка спричинила ДТП, та потерпілій особі на праві спільної сумісної власності.

стаття 30

Огляд представником страховика (МТСБУ) пошкодженого (знищеного) майна, у тому числі транспортного засобу, оформляється актом огляду, що складається у двох примірниках та підписується представником страховика (МТСБУ) та потерпілою особою (її представником), один із яких надається потерпілій особі (її представнику). Акт огляду може оформлюватися у формі електронного документа відповідно до вимог законодавства.

У разі якщо представник страховика (МТСБУ) не провів огляд пошкодженого (знищеного) майна, у тому числі транспортного засобу, з причини незабезпечення потерпілим можливості для проведення такого огляду, зазначене відшкодування не здійснюється.

стаття 31

 

Усі заяви (у тому числі заява про страхову (регламентну) виплату та додані до неї документи, передбачені частиною третьою цієї статті) та вимоги при врегулюванні страхового випадку складаються у письмовій формі, у тому числі у формі електронного документа, електронного повідомлення, що надсилається на адресу електронної пошти страховика (МТСБУ) або з використанням мобільного застосунку, або через веб-сайт страховика (МТСБУ).

Страховик (МТСБУ) зобов’язаний зберігати подані йому документи, що стосуються ДТП, протягом не менше семи років з дня здійснення страхової (регламентної) виплати або прийняття рішення про відмову у здійсненні страхової (регламентної) виплати.

Страховик (МТСБУ) зобов’язаний надавати заявнику (на його вимогу) копій документів щодо визначення розміру шкоди, порядку розрахунку та/або розміру страхової (регламентної) виплати.

стаття 32

Для отримання страхової (регламентної) виплати потерпіла особа (далі – заявник), подає страховику (МТСБУ), заяву про страхову (регламентну) виплату .

Граничний строк для прийняття рішення за заявою про страхову (регламентну) виплату становить 60 календарних днів з дня подання заяви та всіх необхідних у відповідному страховому випадку документів.

У разі повідомлення страховиком (МТСБУ) заявника протягом 30 календарних днів з дня отримання заяви про страхову (регламентну) виплату, про неподання ним одного чи кількох документів, перебіг граничного строку для прийняття рішення зупиняється з дня надання (надсилання) такого повідомлення та поновлюється з наступного робочого дня після отримання страховиком (МТСБУ) таких документів у повному обсязі (останнього документа з усіх необхідних у разі надання їх не в повному обсязі).

У разі проведення страховиком (МТСБУ) заходів з визначення (з’ясування) причин, обставин та наслідків ДТП, які включають здійснення експертиз та/або досліджень, граничний строк прийняття рішення продовжується до отримання результатів таких експертиз та/або досліджень, але не може перевищувати 90 календарних днів з дня подання заяви та всіх необхідних у відповідному страховому випадку документів.

Перебіг строків (60 та 90 календарних дні) зупиняється з моменту отримання страховиком (МТСБУ) інформації про те, що ДТП розглядається у цивільному, господарському, кримінальному провадженні або у справі про адміністративне правопорушення, у разі якщо страховик (МТСБУ) вимагав надання рішення по відповідних справах, до дня, коли страховику (МТСБУ) стало відомо про набрання рішенням у такій справі законної сили.

стаття 32

 

Страховик (МТСБУ) зобов’язаний письмово у спосіб, зазначений у заяві про страхову (регламентну) виплату, повідомити заявника про прийняте рішення та протягом трьох робочих днів з дня направлення такого повідомлення здійснити страхову (регламентну) виплату, а у разі прийняття рішення про відмову у здійсненні страхової (регламентної) виплати страховик (МТСБУ) зобов’язаний у повідомленні про прийняте рішення зазначити підстави відмови.

Страховик (МТСБУ) вносять інформацію про прийняте рішення за заявою про страхову (регламентну) виплату до Єдиної централізованої бази даних протягом п’яти робочих днів після його прийняття.

Страхова (регламентна) виплата здійснюється безпосередньо потерпілій особі, іншій особі, яка має право на її отримання, її спадкоємцю чи правонаступнику, їхнім законним представникам або погодженим з ними особам, які проводять чи провели лікування потерпілої фізичної особи, особі, яка здійснила витрати на лікування потерпілої фізичної особи, особі, яка здійснює чи здійснила ремонт транспортного засобу, шляхом переказу на банківський (платіжний) рахунок відповідної особи.

У разі якщо відповідальними за заподіяння шкоди взаємопов’язаними, спільними діями є декілька осіб, розмір страхової (регламентної) виплати за кожну з таких осіб визначається страховиком, якому подано заяву про страхову виплату, а в разі подання заяви про регламентну виплату – МТСБУ, шляхом поділу розміру заподіяної шкоди пропорційно до кількості таких осіб.

стаття 34

Винуватець ДТП, має право протягом одного року з дати настання ДТП звернутися до страховика із заявою про компенсацію своїх витрат з відшкодуванням шкоди, заподіяної здоров’ю, життю та/або майну потерпілого, якщо такі витрати здійснені за згодою страховика або на виконання рішення суду у справі, в якій учасником був страховик.

Страховик за наявності необхідних документів, протягом 20 робочих днів з дня отримання заяви повідомляє особу про прийняте рішення (здійснення компенсації витрат або про відмову в компенсації витрат).

стаття 35

 

Страхувальник, який під час укладення договору ОСЦПВ надав недостовірні відомості, що призвело до зменшення розміру страхової премії за таким договором, зобов’язаний сплатити страховику, який здійснив страхову виплату, штраф у п’ятикратному розмірі страхової премії за таким договором, але не більше 50 відсотків розміру страхової виплати.

Якщо умовами договору ОСЦПВ передбачені обмеження щодо умов використання забезпеченого транспортного засобу (керування виключно окремими категоріями осіб або іншими особами у їх присутності стаття 13) особа, яка спричинила ДТП та використовувала забезпечений транспортний засіб з порушенням таких умов, зобов’язана сплатити страховику, який здійснив страхову виплату, штраф у десятикратному розмірі страхової премії за таким договором, але не більше 50 відсотків такої страхової виплати.

У разі якщо невиконання (неналежне виконання) собою обов’язку, щодо надання документів та інформації (стаття 33), призвело до порушення строку здійснення страхової (регламентної) виплати, страховик (МТСБУ), який здійснив страхову (регламентну) виплату, має право отримати від такої особи відшкодування сплаченої пені.

Якщо після здійснення страхової (регламентної) виплати з’ясувалося, що страховику (МТСБУ) було надано неправдиву, неповну або недостовірну інформацію, внаслідок чого розмір страхової (регламентної) виплати був розрахований неправильно та/або страхова (регламентна) виплата була здійснена безпідставно, на вимогу страховика (МТСБУ), який здійснив страхову (регламентну) виплату, така особа зобов’язана повернути отриману страхову (регламентну) виплату або відповідну частину такої виплати.

Якщо після здійснення страхової (регламентної) виплати з’ясувалося, що страховику (МТСБУ) було надано неправдиву, неповну або недостовірну інформацію з вини особи, яка отримала виплату, така особа зобов’язана відшкодувати страховику (МТСБУ) збитки, понесені ним у зв’язку із здійсненням страхової (регламентної) виплати.

стаття 36

У разі виникнення спору між страховиком та МТСБУ щодо того, хто має здійснити страхову (регламентну) виплату потерпілій особі, така виплата здійснюється МТСБУ.

Страховик зобов’язаний компенсувати МТСБУ здійснену ним виплату та всі документально підтверджені витрати, пов’язані з врегулюванням страхового випадку, якщо в результаті вирішення спору буде встановлено, що така виплата мала бути здійснена страховиком.

стаття 39

 

МТСБУ здійснює регламентну виплату, у разі заподіяння шкоди транспортним засобом, щодо якого на дату настання ДТП діє договір ОСЦПВ із страховиком, який припинив членство в МТСБУ або щодо нього відкрито провадження у справі про банкрутство чи ліквідації і не здійснено страхову виплату.

Регламентні виплати, які виплачуються за шкоду заподіяну на території України здійснюються виключно безпосередньо потерпілій особі, її законним представникам або спадкоємцям, правонаступнику потерпілої юридичної особи, особам, які надають послуги з ремонту пошкодженого майна, та які проводять лікування потерпілої фізичної особи, або особам, які здійснили витрати з лікування потерпілої фізичної особи.

Допускається здійснення регламентної виплати, за страховика, що виходить з ринку, страховику потерпілої особи, який здійснив страхову виплату в рамках прямого врегулювання, або страховику, який здійснив страхову виплату за іншим договором страхування щодо відповідних транспортного засобу та ДТП.

Будь-які правочини, що передбачають надання (перехід) права на отримання регламентних виплат за шкоду заподіяну на території України, є нікчемними.

МТСБУ не здійснює регламентні виплати за шкоду заподіяну на території України, якщо потерпілі особи можуть задовольнити свої вимоги на підставі інших договорів страхування. У таких випадках МТСБУ відшкодовує частину шкоди, не компенсованої таким особам за іншими договорами страхування.

стаття 43

Кошти, сплачені страховиками до централізованих страхових резервних фондів МТСБУ як базові та додаткові гарантійні внески, є активами, прийнятними для покриття технічних резервів з обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів таких страховиків.

Розмір базового гарантійного внеску до фонду захисту потерпілих встановлюється загальними зборами членів МТСБУ на економічно обґрунтованому рівні та не може бути меншим за 20 мільйонів гривень.

Розмір базового гарантійного внеску до фонду страхових гарантій встановлюється загальними зборами у складі повних членів МТСБУ на економічно обґрунтованому рівні та не може бути меншим за 40 мільйонів гривень.

Розмір додаткових гарантійних внесків до централізованих страхових резервних фондів МТСБУ встановлюється відповідною радою МТСБУ на економічно обґрунтованому рівні, за потреби – із застосуванням актуарних методів розрахунків.

Розмір відрахувань страховиків з премій обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності до централізованих страхових резервних фондів МТСБУ встановлюється відповідною радою МТСБУ на економічно обґрунтованому рівні із застосуванням актуарних методів розрахунків для здійснення визначених цим Законом регламентних виплат.

Обсяг базових гарантійних внесків страховиків до фонду захисту потерпілих за рішенням ради МТСБУ із загальних питань може збільшуватися на частину суми наявних на кінець календарного кварталу інших коштів фонду захисту потерпілих, ніж базовий гарантійний внесок. Обсяг інших коштів фонду захисту потерпілих, ніж базовий гарантійний внесок, після збільшення обсягу базових гарантійних внесків не може бути меншим за мінімальний обсяг, встановлений радою МТСБУ із загальних питань.

МТСБУ зобов’язано не менше одного разу на рік проводити оцінювання достатності розміру централізованих страхових резервних фондів для здійснення визначених цим Законом регламентних виплат. У разі виявлення ознак недостатності розміру централізованих страхових резервних фондів, що створює ризик недостатності коштів для здійснення регламентних виплат, МТСБУ зобов’язано невідкладно вжити заходів для усунення виявлених ризиків, зокрема переглянути розміри внесків та/або відрахувань до централізованих страхових резервних фондів МТСБУ в порядку та строки, визначені відповідною радою МТСБУ.

стаття 42

 

Органами управління та контролю МТСБУ є:

  • Загальні збори членів МТСБУ;
  • Наглядова рада МТСБУ з питань внутрішнього страхування та загальних питань діяльності МТСБУ;
  • Наглядова рада МТСБУ з питань діяльності МТСБУ як члена міжнародної системи автомобільного страхування “Зелена картка”;
  • Правління МТСБУ.

стаття 45

Рада МТСБУ із загальних питань та рада МТСБУ з міжнародних питань відповідно до розподілу своїх компетенцій зобов’язані забезпечити належне функціонування системи внутрішнього контролю, що складається з управління ризиками, контролю за дотриманням норм (комплаєнс), внутрішнього аудиту та актуарної функції (далі – ключові функції МТСБУ)

Відповідальний актуарій, ризик-менеджер, комплаєнс-менеджер, внутрішній аудитор повинен відповідати кваліфікаційним та іншим вимогам, встановленим нормативно-правовими актами Національного банку України.

Ризик-менеджер, комплаєнс-менеджер, внутрішній аудитор приступає до виконання своїх обов’язків після погодження його кандидатури Національним банком України у визначеному його нормативно-правовими актами порядку.

Відповідальний актуарій, ризик-менеджер, комплаєнс-менеджер, внутрішній аудитор у разі виявлення під час виконання своїх функцій фактів, що свідчать про невідповідність діяльності МТСБУ вимогам законодавства у сфері страхування, а також у разі перешкоджання йому у здійснення його повноважень зобов’язаний протягом двох робочих днів з дня виявлення таких фактів письмово повідомити про це раду МТСБУ із загальних питань та Національний банк України.

Рада МТСБУ із загальних питань має право покласти на одну особу виконання обов’язків ризик-менеджера, комплаєнс-менеджера та відповідального актуарія або передати виконання відповідних функцій на аутсорсинг.

Виконання функції внутрішнього аудиту не може поєднуватися з виконанням інших ключових функцій МТСБУ та/або передаватися на аутсорсинг.

стаття 46

 

Загальні збори членів МТСБУ є вищим органом МТСБУ та складаються з усіх страховиків – асоційованих та повних членів МТСБУ.

Загальні збори членів МТСБУ можуть скликатися у складі всіх членів МТСБУ (далі – загальні збори членів МТСБУ), а для вирішення питань щодо діяльності МТСБУ як члена міжнародної системи автомобільного страхування “Зелена картка” – у складі лише повних членів МТСБУ (далі – загальні збори у складі повних членів МТСБУ).

Чергові загальні збори членів МТСБУ скликаються радою МТСБУ із загальних питань не менше одного разу на рік. Чергові загальні збори у складі повних членів МТСБУ скликаються радою МТСБУ з міжнародних питань і проводяться з періодичністю, визначеною статутом МТСБУ, але не менше одного разу на рік.

стаття 47

Позачергові загальні збори членів МТСБУ, загальні збори у складі повних членів МТСБУ скликаються за потреби на вимогу відповідної ради МТСБУ, правління МТСБУ або за ініціативою не менше 25 відсотків загальної кількості членів МТСБУ для скликання загальних зборів членів МТСБУ та не менше 25 відсотків загальної кількості повних членів МТСБУ для скликання загальних зборів у складі повних членів МТСБУ.

Загальні збори членів МТСБУ є повноважними, за умови участі в них більше 50 відсотків загальної кількості членів МТСБУ, обсяг відрахувань яких до централізованих страхових резервних фондів МТСБУ становить більш як 50 відсотків загального обсягу таких відрахувань протягом останніх шести місяців поспіль до місяця, що передує місяцю проведення засідання загальних зборів членів МТСБУ.

У разі розгляду загальними зборами МТСБУ також питань діяльності МТСБУ як члена міжнародної системи автомобільного страхування “Зелена картка” такі загальні збори є повноважними, за додаткової умови участі в них більше 50 відсотків загальної кількості повних членів МТСБУ, обсяг відрахувань яких до фонду страхових гарантій перевищує 50 відсотків загального обсягу таких відрахувань протягом останніх шести місяців поспіль до місяця, що передує місяцю проведення таких загальних зборів членів МТСБУ.

стаття 47

 

Рішення загальних зборів членів МТСБУ приймаються простою більшістю присутніх на таких зборах членів МТСБУ, крім визначення стратегічних напрямів діяльності МТСБУ, затвердження та внесення змін до Статуту МТСБУ, які приймаються кваліфікованою більшістю – не менш як 2/3 голосів членів МТСБУ, присутніх на  зборах.

У разі відсутності кворуму загальні збори членів МТСБУ повторно скликаються в порядку, встановленому статутом МТСБУ. На таких загальних зборах членів МТСБУ рішення приймаються з питань, визначених проектом порядку денного для загальних зборів, на яких не було кворуму, незалежно від кількості членів МТСБУ, які беруть участь у повторно скликаних загальних зборах.

стаття 47

Серед іншого до компетенції загальних зборів членів МТСБУ належить вирішення таких питань:

1) визначення стратегічних напрямів діяльності МТСБУ на три календарні роки, що передбачає обов’язковий розгляд внесених до МТСБУ пропозицій Національного банку України та їх щорічна актуалізація;

2) затвердження статуту МТСБУ, внесення змін до нього;

3) обрання, відкликання, відсторонення від виконання обов’язків члена ради МТСБУ із загальних питань з дотриманням вимог цього Закону;

4) встановлення розміру базового гарантійного внеску до фонду захисту потерпілих;

5) визначення процедури встановлення радою МТСБУ із загальних питань розмірів відрахувань із премій обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності та додаткових гарантійних внесків до фонду захисту потерпілих;

6) встановлення правил повернення страховику базового гарантійного внеску до фонду захисту потерпілих;

7) затвердження порядку виключення страховика з членів МТСБУ за поданням ради МТСБУ із загальних питань;

8) затвердження розміру, порядку та строків сплати членських внесків;

9) вирішення інших питань діяльності МТСБУ, крім питань, віднесених до компетенції інших органів управління та контролю МТСБУ згідно з цим Законом і статутом МТСБУ.

Серед іншого до компетенції загальних зборів у складі повних членів МТСБУ належить вирішення таких питань:

1) прийняття рішення про укладення договорів про взаємне визнання договорів страхування цивільно-правової відповідальності та взаємне врегулювання питань щодо відшкодування шкоди з уповноваженими організаціями іноземних держав із страхування цивільно-правової відповідальності;

2) обрання, відкликання, відсторонення від виконання обов’язків, поновлення на посаді члена ради МТСБУ з міжнародних питань з дотриманням вимог цього Закону;

3) встановлення розміру базового гарантійного внеску до фонду страхових гарантій;

4) визначення процедури встановлення радою МТСБУ з міжнародних питань розмірів відрахувань із премій обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності та додаткових гарантійних внесків до фонду страхових гарантій;

5) встановлення правил повернення страховику базового гарантійного внеску до фонду страхових гарантій;

6) вирішення інших питань діяльності МТСБУ та його членів щодо дотримання зобов’язань МТСБУ як члена міжнародної системи автомобільного страхування “Зелена картка”, крім питань, віднесених до компетенції інших органів управління та контролю МТСБУ згідно з цим Законом і статутом МТСБУ.

Загальні збори членів МТСБУ можуть делегувати свої повноваження раді МТСБУ із загальних питань, крім затвердження та внесення змін до Статуту МТСБУ та обрання, відкликання, відсторонення від виконання обов’язків члена ради МТСБУ із загальних питань. Статутом МТСБУ можуть встановлюватися інші обмеження щодо делегування повноважень загальних зборів членів МТСБУ.

стаття 47

 

Рада МТСБУ із загальних питань та рада МТСБУ з міжнародних питань є колегіальними органами, що в межах компетенції, визначеної Законом та статутом МТСБУ, здійснюють управління МТСБУ, а також контролюють та регулюють діяльність правління МТСБУ.

Членом ради МТСБУ із загальних питань може бути керівник страховика – члена МТСБУ або інша посадова особа страховика – члена МТСБУ, призначення якої у страховику погоджує Національний банк України. Членом ради МТСБУ з міжнародних питань може бути керівник страховика – повного члена МТСБУ або інша посадова особа страховика – повного члена МТСБУ, призначення якої у страховику погоджує Національний банк України.

Член ради МТСБУ із загальних питань, член ради МТСБУ з міжнародних питань виконує свої обов’язки на безоплатній основі, особисто і не може передавати свої повноваження іншій особі.

Рада МТСБУ із загальних питань складається з семи членів, а Рада МТСБУ з міжнародних питань з п’яти членів. До рад може входити лише один керівник (посадова особа) будь-якого страховика – члена МТСБУ.

Керівник (посадова особа) страховика – члена МТСБУ може входити одночасно до ради МТСБУ із загальних питань та ради МТСБУ з міжнародних питань.

Склад рад МТСБУ формується строком на два роки.

Порядок формування складу ради МТСБУ із загальних питань, ради МТСБУ з міжнародних питань визначається статутом МТСБУ.

стаття 48

Серед іншого до виключної компетенції ради МТСБУ із загальних питань належить вирішення таких питань:

1) затвердження плану діяльності МТСБУ на один календарний рік відповідно до стратегічних напрямів діяльності, затверджених загальними зборами членів МТСБУ;

2) прийняття, внесення змін і скасування  положень про пряме врегулювання страхових випадків, щодо стратегії управління ризиками, політики управління комплаєнс-ризиком, політики системи внутрішнього контролю

3) прийняття рішення про утворення комітетів ради МТСБУ із загальних питань та затвердження положення про такі комітети;

4) призначення членів правління МТСБУ за погодженням із Національним банком України та звільнення членів правління МТСБУ;

5) призначення та звільнення ризик-менеджера, комплаєнс-менеджера, внутрішнього аудитора, укладення та припинення договору аутсорсингу за погодженням із Національним банком України, а також відповідального актуарія;

6) запровадження та скасування додаткових гарантійних внесків до фонду захисту потерпілих, встановлення розмірів, порядку їх внесення та повернення страховикам;

7) встановлення розміру відрахувань із премій обов’язкового страхування відповідальності до фонду захисту потерпілих;

8) затвердження інвестиційної політики щодо розміщення коштів фонду захисту потерпілих з дотриманням вимог цього Закону та коштів фонду фінансування діяльності МТСБУ, здійснення контролю за її реалізацією;

9) встановлення порядку здійснення розрахунків між МТСБУ та страховиком, який припинив членство в МТСБУ, відповідно до правил повернення базового гарантійного внеску до фонду захисту потерпілих, затверджених загальними зборами членів МТСБУ;

10) затвердження форми страхового поліса, що посвідчує укладення внутрішнього договору страхування, інструкції із заповнення такого поліса, форми бланка повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, інструкції з його заповнення з типовими схемами дорожньо-транспортних пригод.

Серед іншого до виключної компетенції ради МТСБУ з міжнародних питань належить вирішення таких питань:

1) прийняття і скасування документів (положень, правил) з питань щодо діяльності МТСБУ як члена міжнародної системи автомобільного страхування “Зелена картка;

2) запровадження та скасування додаткових гарантійних внесків до фонду страхових гарантій, встановлення розмірів, порядку їх внесення та повернення страховикам;

3) встановлення розміру відрахувань із премій обов’язкового страхування відповідальності до фонду страхових гарантій;

4) затвердження інвестиційної політики щодо розміщення коштів фонду страхових гарантій;

5) скликання загальних зборів у складі повних членів МТСБУ.

стаття 48

 

НБУ  має право в будь-який час відсторонити від виконання обов’язків голову та/або члена ради МТСБУ із загальних питань, ради МТСБУ з міжнародних питань чи всіх членів відповідної ради МТСБУ, у тому числі на підставі професійного судження, у разі:

1) невідповідності дій голови та/або членів ради МТСБУ вимогам законодавства або статуту МТСБУ;

2) не скликання позачергового засідання ради МТСБУ із загальних питань чи ради МТСБУ з міжнародних питань на вимогу НБУ;

3) невиконання розпорядження НБУ про припинення порушення законодавства;

4) ненадання НБУ  двічі протягом одного року обґрунтованої відповіді про результати розгляду рекомендацій НБУ, у 10-денний строк з дня їх отримання.

стаття 48

Член ради МТСБУ припиняє повноваження у разі:

1) подання заяви про складення повноважень;

2) припинення ним повноважень керівника або іншої посадової особи страховика – члена МТСБУ;

3) обмеження його цивільної дієздатності або смерті;

4) його відкликання чи відсторонення загальними зборами членів МТСБУ;

5) вимоги НБУ щодо припинення ним повноважень у страховику;

6) анулювання чи звуження ліцензії на здійснення діяльності із страхування за ризиками з обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів;

7) прийняття НБУ  рішення про відсторонення його від виконання обов’язків члена відповідної ради МТСБУ.

стаття 48

 

Член ради МТСБУ втрачає право голосу на засіданні відповідної ради МТСБУ у разі:

1) якщо до страховика, представником якого він є, застосовано захід впливу у виді тимчасової заборони укладати нові договори страхування (перестрахування) та/або продовжувати строк дії укладених договорів страхування (перестрахування) за класом страхування 10, – на строк дії такої заборони;

2) відсторонення його від обов’язків члена відповідної ради МТСБУ із зазначенням строку відсторонення – на строк до поновлення його повноважень;

3) в інших випадках, передбачених статутом МТСБУ.

стаття 48

Правління МТСБУ є колегіальним виконавчим органом МТСБУ, що утворюється у складі не менше трьох осіб та очолюється головою правління МТСБУ.

Правління МТСБУ здійснює оперативне керівництво діяльністю МТСБУ, пов’язаною з виконанням основних завдань і функцій МТСБУ, відповідно до Закону та статуту МТСБУ.

Голова та члени правління МТСБУ призначаються радою МТСБУ із загальних питань після погодження їхніх кандидатур Національним банком України та здійснюють свої повноваження на підставі трудового договору (контракту).

стаття 49

 

МТСБУ зобов’язано подавати до НБУ фінансову звітність, а також іншу звітність та інформацію у порядку, обсягах та строки, визначені Законом та нормативно-правовими актами НБУ.

МТСБУ зобов’язано не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, подавати до НБУ щорічну фінансову звітність разом з аудиторським звітом та оприлюднювати таку інформацію в повному обсязі на своєму веб-сайті.

Для надання аудиторських послуг МТСБУ зобов’язано залучати суб’єкта аудиторської діяльності, який має право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес.

Суб’єкт аудиторської діяльності зобов’язаний невідкладно, але не пізніше дня підписання аудиторського звіту або звіту суб’єкта аудиторської діяльності, інформувати НБУ про факти:

1) суттєвого порушення Закону, Закону України “Про страхування”, інших актів законодавства з питань, що належать до компетенції НБУ;

2) суттєвої загрози або сумнівів щодо можливості МТСБУ продовжувати діяльність на безперервній основі;

3) наявності модифікованої думки (думки із застереженням, негативної думки або відмови від висловлення думки).

стаття 50

НБУ у сфері нагляду за діяльністю МТСБУ:

1) затверджує перелік інформації, що подається страховиками до Єдиної централізованої бази даних;

2) приймає рішення про погодження статуту МТСБУ та всіх змін до нього;

3) має право вимагати скликання позачергового засідання органу управління та контролю МТСБУ;

4) встановлює форму, порядок, строки та періодичність подання звітів МТСБУ;

5) встановлює вимоги до професійної придатності та ділової репутації голови та членів правління МТСБУ, кваліфікаційні та інші вимоги до ризик-менеджера, комплаєнс-менеджера та внутрішнього аудитора;

6) погоджує кандидатури голови та членів правління МТСБУ, а також ризик-менеджера, комплаєнс-менеджера, внутрішнього аудитора та встановлює порядок такого погодження;

7) надає МТСБУ обов’язкові до виконання розпорядження про припинення порушень;

8) надає обов’язкові до розгляду рекомендації щодо вчинення дій та/або утримання від вчинення дій з метою усунення виявлених ризиків для виконання основних завдань та/або функцій МТСБУ;

9) має право відсторонити від виконання обов’язків голову, члена або всіх членів ради МТСБУ із загальних питань, ради МТСБУ з міжнародних питань у випадках, передбачених Законом, та зобов’язати МТСБУ у встановлений строк сформувати новий склад відповідної ради МТСБУ;

10) має право вимагати від ради МТСБУ із загальних питань відсторонити від виконання обов’язків голову та/або члена правління, ризик-менеджера, комплаєнс-менеджера, внутрішнього аудитора, відповідального актуарія в разі недотримання такою особою вимог законодавства та/або статуту МТСБУ, виявлення невідповідності особи вимогам до професійної придатності та ділової репутації та подати до НБУ для погодження кандидатури на посади осіб, відсторонення від виконання обов’язків яких вимагається, у встановлений ним строк;

11) визначає перелік та порядок оприлюднення МТСБУ узагальненої інформації про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності;

16) має право вимагати надання інформації та документів щодо діяльності МТСБУ;

12) має право щороку, до 1 листопада поточного року, надавати пропозиції щодо стратегічних напрямів діяльності МТСБУ або їх актуалізації;

13) встановлює вимоги до положення та звіту про винагороду членів правління МТСБУ;

14) має право встановлювати максимальний розмір страхової виплати за внутрішніми договорами страхування у разі врегулювання страхових випадків із складенням повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, оформленого за формою і відповідно до інструкції, затверджених МТСБУ, без участі працівників відповідних підрозділів Національної поліції України.

стаття 51

 

Страховик, який отримав ліцензію на здійснення діяльності із страхування за відповідними ризиками в межах класу страхування 10 вважається таким, що набув статус асоційованого члена МТСБУ, після подання ним відповідної заяви, укладення з МТСБУ договору про співпрацю за внутрішніми договорами страхування та сплати вступного внеску до фонду фінансування діяльності МТСБУ і базового гарантійного внеску до фонду захисту потерпілих.

МТСБУ включає страховика до переліку асоційованих членів МТСБУ не пізніше наступного робочого дня після виконання ним усіх вимог, перелічених вище.

Страховик – член МТСБУ вважається таким, що набув статус повного члена МТСБУ, після подання ним відповідної заяви, укладення з МТСБУ договору про співпрацю за міжнародними договорами страхування та сплати базового гарантійного внеску до фонду страхових гарантій.

МТСБУ включає страховика до переліку повних членів МТСБУ не пізніше наступного робочого дня після виконання ним усіх вимог, перелічених вище.

стаття 53

Повний член МТСБУ зобов’язаний здійснювати страхову виплату за укладеним ним міжнародним договором страхування. Якщо таку виплату за зобов’язаннями страховика здійснило МТСБУ, повний член МТСБУ відшкодовує йому таку виплату, витрати, понесені МТСБУ у зв’язку із здійсненням такої виплати, та сплачує пеню за період від дня виплати, здійсненої МТСБУ, до дня здійснення повним членом МТСБУ компенсаційного платежу на користь МТСБУ з розрахунку подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який нараховується пеня.

стаття 53

 

Виключення страховика з членів МТСБУ здійснюється за наявності хоча б однієї з наступних підстав:

1) наявність у страховика протягом двох місяців поспіль заборгованості перед МТСБУ щодо сплати в повному обсязі внесків, відрахувань до фондів МТСБУ;

2) систематичне (два і більше разів протягом 12 місяців) порушення страховиком – членом МТСБУ вимог законодавства, положень статуту МТСБУ, договору про співпрацю, рішень органів управління та контролю МТСБУ у випадках, визначених статутом МТСБУ;

3) анулювання ліцензії на здійснення діяльності із страхування страховика – члена МТСБУ;

4) звуження обсягу ліцензії на здійснення діяльності за ризиком обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів у межах класу страхування 10.

Страховик до припинення членства в МТСБУ за власним рішенням зобов’язаний передати страховий портфель за ризиком з обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів у межах класу страхування 10 з дотриманням вимог Закону України “Про страхування” щодо передачі страхового портфеля або здійснити реорганізацію.

Отже добровільне припинення членства в МТСБУ можливе лише внаслідок передачі страхового портфеля або реорганізації страховика.

стаття 54