Зʼясування потреб​

 Страховик має укладати договори страхування тільки з’ясувавши потреби клієнта. В результаті страховик усвідомлюватиме потреби та вимоги клієнта у страхуванні, а страховий продукт відповідатиме таким потребам

Інформація про страховий продукт

Страховик зобов’язаний забезпечити клієнта доступною та вичерпною інформацією про страховий продукт. В результаті клієнт до укладення договору страхування у доступній зрозумілій формі володітиме інформацією про страховий продукт

Зміст інформаційного документу

Клієнт до укладення договору страхування для порівняння та вибору матиме основну інформацію про умови страхову продукту. Оскільки інформація буде надаватися в стандартизованому вигляді, пропозиції різних страховиків за однаковими продуктами буде легко порівняти та зробити вибір.

"Пакетні продукти"

У випадках, коли страховий продукт пропонується із супутнім нестраховим або якщо нестрахові продукти пропонуються разом із додатковою страховою послугою, клієнт матиме чітке уявлення про вміст «пакетних продуктів», вартість кожної складової, можливість їх придбання окремо, і наслідки реалізації такої можливості

Інформація про страховика

 Для здійснення свідомого вибору клієнт зможе ідентифікувати страховика, чиї послуги пропонуються, та дізнатися про додаткові платежі, що можуть сплачуватися.

Інформація про посередника

Важливо перед укладенням договору страхування мати інформацію і про страхового посередника, що пропонує послуги страховика. Розпочнемо з тієї інформації, що надаватиме страховий агент, субагент або страховий брокер.

Інформація про додаткового страхового агента

Якщо посередник не є страховим агентом, субагентом або страховим брокером, а є додатковим страховим агентом, то передбачено надання ним особливої інформації (з 2025 року).

Умови страхування

Отримавши умови страхового продукту, клієнт у зручній та зрозумілій формі матиме змогу ознайомитися із умовами страхування, які задовольнятимуть його потреби та інтереси.

Договір страхування

Визначається перелік відомостей, що обов’язково має зазначатися в Договорі страхування.

Договори страхування життя

Отримавши передбачені відомості, споживачі страхування життя володітимуть вичерпною інформацією, що розкриватиме суть та зміст послуги, що вони отримуватимуть.

Обовʼязки страхувальника

Обовʼязки сторін є важливою частиною договірних відносин. Страхувальники мають бути обізнаними із власними обовʼязками 

Обовʼязки страховика

Страхувальник знатиме та зможе пересвідчуватися у виконанні страховиком його обовʼязків.

Страхова виплата

У разі настання випадку, що було визначено сторонами як страховий, належного його оформлення та звернення до страховика, а також відсутності обставин для відмови у виплаті, страховик здійснює страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній договором або законодавством.

Відмова у виплаті

Страхувальник та особа, яка має право на отримання страхового відшкодування, мають бути обізнаними та усвідомлювати можливість настання випадків, за яких страховик має право відмовити у здійсненні відшкодування, винятків із страхових випадків, обмежень страхування.

Зміна сторони у договорі

Законодавство та Договори страхування передбачають випадки та способи заміни сторони у договорі страхування у разі виникнення життєвих обставин або потреби у такій заміні.

Таємниця страхування

Законодавство захищає інформацію про клієнта та його діяльність, та зобов’язує страховика її зберігати.

Способи обміну інформацією

Сайт страховика міститиме найбільш повну інформацію щодо самої компанії та її послуг, втім, частина інформації обов’язково матиме письмову (паперову або електронну) форму через її виняткову важливість для сторін.

Класи страхування

Страхувальники продовжуватимуть отримувати звичний страховий захист, але тепер за класами страхування (та ризиками в їх межах), а не за видами страхування. Така трансформація призведе до нового обліку та звітності для страховиків, та надасть їм можливість запропонувати страхувальникам нові продукти.

По-новому про звичне

Визначення та інструменти, що вже використовувалися страховиками та споживачами, отримали законодавче визначення та врегулювання.

Захист прав споживачів

Кожен споживач, який отримує послугу страхування, має захист своїх прав, гарантований Державою та страховиком.

Способи встановлення відносин

Закон передбачає певну свободу сторін при укладенні договору, втім вимагає суворого дотримання процедури та форми укладення для дійсності договорів та захисту прав споживачів.

Відмова від договору

Відмова від укладеного договору страхування – одна з новацій нового Закону. Право на таку відмову окрім регулювання Законом також має бути врегульовано умовами договорів страхування.

Перестрахування

Перестрахування це надійний інструмент, що здатний «подвоїти» захист прав споживачів. Втім, як і з рештою страхування, важливо відповідально обирати страховика та його страховий продукт.

Учасники ринку страхування

Попри те, що на перший погляд «страхування» це тільки страхова компанія та її клієнт, склад учасників ринку страхування набагато різноманітніший.

Нагляд за страховиками

З огляду на важливість страхування для економіки України та надання страховиками послуг споживачам, діяльність страхових компаній суворо врегламентована та контрольована з боку Національного банку України.

Передача страхового портфеля

Отримавши повідомлення про передачу страховиком страхового портфеля, споживачі мають не панікувати. Натомість мають уважно вивчити інформацію про нового страховика і прийняти виважене рішення. 

Вихід страховика з ринку

Зважаючи на значну зміну законодавства та умов здійснення діяльності, страховик може ухвалити рішення про добровільний вихід з ринку. Ця процедура строго врегламентована та кожен її етап здійснюється під наглядом Регулятора з метою дотримання прав та інтересів всіх учасників відносин.

Виконання страхового портфеля

У процедурі виконання страхового портфеля, що також проходить у співпраці страховика та НБУ, та під наглядом Регулятора, страховик має виконати всі зобов’язання, пов’язані зі страхуванням, не тільки перед страхувальниками, але й іншими своїми кредиторами.

Вихід з ринку за рішенням Регулятора

Закон передбачає різні процедури виходу страховика з ринку за рішенням Регулятора залежно від того, чи було рішення НБУ про анулювання ліцензії пов’язано з неплатоспроможністю страховика або ні.

Строки за новим законом

Законом визначено окремі строки, в які сторони можуть реалізувати свої права або зобов’язані виконати обов’язки. Втім переважна більшість строків безпосередньо щодо відносин страхування визначається за домовленістю сторін – у договорах страхування.